Pożegnajcie się z automatami telefonicznymi. Od października w Polsce nie będzie już ani jednego

Do końca września zlikwidowane zostaną ostatnie automaty telefoniczne w Polsce. Zapowiedział to Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.

Plan likwidacji wszystkich budek telefonicznych w Polsce Orange ogłosił już w ubiegłym roku. Orange na tym „biznesie” traci, a nie jest prawnie zmuszony do utrzymywania automatów. Kiedyś było to obowiązkiem Telekomunikacji Polskiej jako tzw. operatora wyznaczonego. Ale od kilku lat w Polsce operatora wyznaczonego nie ma.

Jeszcze rok temu w Polsce funkcjonowało ponad 4,2 tys. automatów telefonicznych - w więzieniach, szpitalach i po sztuce w każdej gminie. Teraz rzecznik Orange informuje, że kilka automatów pozostało tylko w województwach: wielkopolskim i lubelskim. A i one do końca września br. mają zostać zlikwidowane.

Jeszcze w 2000 r. w Polsce funkcjonowało ok. 95 tys. automatów telefonicznych. W 2010 r. było ich już tylko 44 tys.

O znikomej popularności automatów telefonicznych świadczy choćby fakt, że podczas zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z 12 zainstalowanych automatów wykonano łącznie 125 rozmów. W samej sieci Orange zanotowano natomiast 7,4 mln minut rozmów i ponad 31 mln wysłanych SMS-ów.

***

Więcej o: