Irlandia kpi z Brukseli w sprawie Apple'a. "Nie jesteśmy globalnym poborcą podatkowym"

Irlandia nie chce pomóc Unii Europejskiej odzyskać 13 mld euro. Odrzuciła żądanie Komisji Europejskiej, które dotyczyło ściągnięcia zaległych podatków od spółki Apple.

Minister finansów Irlandii Paschal Donohoe oświadczył w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że odzyskiwanie zaległych podatków nie jest sprawą Dublina, ponieważ kraj ten „nie jest globalnym poborcą podatkowym”. Minister dodał, że zasady podatkowe, obowiązywały wszystkich i „nie były uszyte na miarę” Apple’a. Co więcej, nie naruszały one ani unijnych, ani irlandzkich przepisów.

Miliardy dolarów podatku

W Irlandii znajduje się europejska siedziba koncernu Apple. W ubiegłym roku Komisja Europejska uznała, że amerykański gigant technologiczny płacił od zlokalizowanej tam działalności tak niewielkie podatki, że równało się to z pomocą państwową. Prowadzone od 2014 r. dochodzenie Komisji koncentrowało się na dwóch porozumieniach, które Apple wynegocjowało z władzami Irlandii w 1991 oraz 2007 roku. Umożliwiły one Amerykanom uniknięcie płacenia miliardów dolarów podatków.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że „znacznie i w sztuczny sposób” zaniżyły one wielkość podatku, dlatego Dublin musi odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków, plus odsetki, za lata 2003-2014.

"Nie ma podstaw w prawie, ani w faktach"

Szef Apple’a Tim Cook od początku podważał decyzję KE w tej sprawie, która jego zdaniem „nie ma podstaw w prawie, ani w faktach” i ma podłoże politycznie. Przypominał, że Apple w 2015 r. zapłaciło Irlandii 400 mln dol. podatków zgodnie z obowiązującą w tym kraju 12,5-procentową stawką.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, podkreślała, że decyzja w tej sprawie nie była polityczna, ale oparta na faktach. Przypomniała, że kwoty, które Komisja wykorzystała w dochodzeniu, pochodziły z danych spółki Apple oraz z przesłuchań w amerykańskim Kongresie, dotyczących unikania podatków. W ocenie KE, stawka podatku zapłacona w 2014 r. przez amerykańskiego giganta Irlandii wyniosła 0,005 proc.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o: