Wcześniejsze zwroty VAT dla firm budowlanych. Jeśli opowiedzą fiskusowi o sobie

Piotr Skwirowski
Ministerstwo Finansów obiecuje firmom budowlanym szybki zwrot należnego im VAT. Ale stawia warunek, dość nieprzyjemny.

Podstawowy termin, w którym fiskus powinien zwrócić firmie należny jej VAT, to 60 dni. Od 1 stycznia 2017 r. usługi budowlane zostały objęte odwróconym VAT. Działa on w ten sposób, że to kupujący, a nie sprzedający, odprowadza podatek do urzędu skarbowego. To sposób na wyeliminowanie z rynku oszustów podatkowych, którzy wyłudzają ten podatek. Znika bowiem ryzyko, że nabywca towaru odzyska VAT, zaś dostawca go nie wpłaci. Jest stosowany w wielu krajach UE w poszczególnych branżach i na transakcje konkretnym rodzajem towarów, który jest przedmiotem tzw. karuzel podatkowych.

W Polsce pojawił się np. w branży elektronicznej. A to dlatego, że oszuści podatkowi, którzy wyłudzają VAT, wzięli na celownik właśnie elektronikę, gdy odwrócony VAT ograniczył im pole działania w branży stalowej. Z prętów stalowych przerzucili się więc na... telefony komórkowe i smartfony. I inną elektronikę: tablety, laptopy czy konsole do gier. Skala oszustw dynamicznie rosła. W tej sytuacji polska branża elektroniczna namówiła rząd na odwrócony VAT. Z dobrym skutkiem. Oszuści jednak nie zrezygnowali. Szukają nowych branż. I nowych towarów, dzięki którym można wyłudzić podatek. Teraz odwrócony ma pomagać branży budowlanej. I budżetowi, który traci na wyłudzeniach VAT od usług budowlanych duże pieniądze.

Zwrot VAT i weryfikacja

Firmy budowlane narzekają, że odwrócony VAT utrudnia im zachowanie płynności finansowej. Pewnie dlatego Ministerstwo Finansów obiecał im skrócenie okresu oczekiwania na zwrot VAT z urzędów skarbowych.

- Zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni, nie czekając na upływ 25 lub 60-dniowego terminu zwrotu wynikającego ze złożonej deklaracji VAT – zapowiedział jakiś czas temu Paweł Cybulski wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Teraz okazuje się jednak, że „skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w tym terminie zostanie zweryfikowana prawidłowość tego zwrotu”.

Ministerstwo Finansów określiło warunki tej weryfikacji. I nie są one przesadnie atrakcyjne dla przedsiębiorców. Na zwrot w terminie 15 dni może bowiem liczyć mikroprzedsiębiorca, który działa w branży budowlanej i dobrowolnie przekaże fiskusowi ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to obowiązek comiesięcznego składania fiskusowi szczegółowych raportów o wszelkich rozliczeniach firmy związanych z VAT. Na razie obejmuje duże firmy. Wcześniejszym zwrotem VAT fiskus chce do niego skłonić także mikroprzedsiębiorców. Namawia ich też do przesłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną bądź składania ich bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Wysyłanie deklaracji pocztą wydłuża czas zwrotu.

- Podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Działania takie ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości zweryfikowania złożonego rozliczenia. Umożliwiając szybszą weryfikację, mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej wpływają na swoją płynność finansową, poprzez wcześniejsze otrzymanie zadeklarowanego zwrotu – kusi Ministerstwo Finansów.

- Nieźle, wymusić szybsze stosowanie JPK, aby szybciej otrzymać zwrot – skomentował na Twitterze doradca podatkowy Radek Piekarz.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: