Mocne odbicie w budowlance po zeszłorocznym krachu. Najwyższy wzrost od ponad 5 lat

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu br. produkcja budowlano-montażowa w Polsce urosła o 19,8 proc. w porównaniu z lipcem ub.r.

Wzrost o 19,8 proc. rok do roku to najlepszy wynik od stycznia 2012 r. Inna sprawa, że budowlanka miała się z czego odbijać, bo z kolei w zeszłym roku w lipcu była ona na poziomie -18,8 proc. rok do roku. Tak dobre dane za lipiec są dla rynku pewnym zaskoczeniem - analitycy przewidywali wzrost o 13,1 proc.

.. spotdata.pl

Po zeszłorocznym załamaniu w budowlance, łącznie przez pierwszych 7 miesięcy br. produkcja budowlano-montażowa w Polsce urosła o 10,6 rok do roku. To również sygnał, że drgnęły inwestycje. Od razu przekłada się to wzrost PKB Polski. W II kwartale br. polska gospodarka urosła o 3,9 proc. rok do roku.

W lipcu br. produkcja przemysłowa wzrosła o 6,2 proc. rok do roku. To znacznie poniżej rynkowego konsensusu - analitycy prognozowali wzrost o 8,2 proc. Wzrosty zanotowano w 26 z 34 działów przemysłu – np. o 17,2 proc. w produkcji metali czy o 11,3 proc. w produkcji papieru i wyrobów z papieru. O 18,4 proc. spadła za to produkcja wyrobów farmaceutycznych, a o 12 proc. wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu br. o 6,8 proc. rok do roku. To też wynik nieco niższy od oczekiwań analityków. Ponad 10-procentowe wzrosty zanotowano m.in. w przypadku tekstyliów, odzieży i obuwia, farmaceutyków i kosmetyków czy prasy i książek.

.. źródło: GUS

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o: