Trump się myli. To nie imigranci zabierają pracę Amerykanom. Problem leży gdzie indziej

Wbrew niektórym tezom Donalda Trumpa stanowiska pracy w Stanach Zjednoczonych zwykle nie są zagrożone przez napływ imigrantów. To rolnicy masowo likwidują miejsca dla ludzi, inwestując w automatyzację.

– Wobec braku pracowników musimy znaleźć inne środki, które pozwolą naszym plonom rosnąć, a nam przygotować się na żniwa – czyli robotyzację, mechanizację i automatyzację – powiedział CNN Money prezes Stowarzyszenia Hodowców i Dostawców Centralnej Kalifornii Jim Bogart.

Słowa Bogarta potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej przez amerykańską Rezerwę Federalną. - Niedobory pracownicze i rosnące koszty wynagrodzeń napędziły inwestycje w automatyzację w rolnictwie – napisano w raporcie Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco.

Te wypowiedzi zdają się przeczyć słowom prezydenta Donalda Trumpa, który twierdzi, że ograniczenie imigracji polepszy sytuację i podniesie pensje Amerykanów. Na początku sierpnia Trump wyraził poparcie dla senackiej ustawy, która wprowadzi nowe zasady imigracji do USA. Ma ona ograniczyć limit przyjmowanych imigrantów o połowę, do 500 tys. osób oraz priorytetowe traktowanie tylko najbliższych członków rodziny rezydentów USA (dzieci, mąż, żona). Nowe zasady zabraniają one także pobierania zasiłków socjalnych przez nowych imigrantów.

– Imigranci nie będą mogli przyjechać tu i od razu pobierać zasiłków – powiedział Trump.

Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii ocenili jednak, że do 2040 r. nowe zasady będą kosztować USA 4,6 mln miejsc pracy. – Jeśli dramatycznie ograniczymy imigrację, w długiej perspektywie oznaczać to będzie ryzyko dla wzrostu gospodarczego – skomentował Luke Tilley, główny ekonomista Wilmington Trust.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (21)
Stany Zjednoczone stawiają na robotyzację, mechanizację i automatyzację
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 3 razy 3

  Najwięcej miejsc pracy zabrali imigranci ze wsi do miast w Azji i częściowo w Ameryce Południowej

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 2

  w rolnictwie w Usa od chyba 20 lat jest pelna automatyzacja , jednak w dalszym ciagu nie zautomatyzowano zbioru truskawek, salaty, kapusty czy czosnku itp produktow. To Meksykanie pracuja na polach Kalifornii, mimo ze nielegalnie musza dostac minimalna stawke czyli $10.50 na godzine. Zaden Amerykanin nie bedzie pracowal za taka stawke na polu

 • rownowaznik

  0

  napiszcie jeszcze, że kowale i konserwatorzy publicznych automatów telefonicznie wyginęli ... co z tego, że pojawiły się nowe gałęzie gospodarki, gdzie potrzebni są ludzi ... żenada

 • premio12

  0

  Taa, nie imigranci tylko... rolnicy i ...kosmici...

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 0

  takiej ilosci glupkow w jednym miejscu jak w Ameryce ciezko znalezc - no i oni sobie wybrali Prezydenta
  strach pomyslec ze ten facet w zasiegu reki ma guzik ktory moze ziemie zamienic w popiol

 • lodomeria

  Oceniono 2 razy 0

  A ile miejsc pracy zabrali Trump i jego koledzy przenosząc fabryki do Azji?

 • wypluty.karzel.reakcji

  Oceniono 6 razy 0

  Trump się cały czas myli i wszystko robi źle.
  Tak samo, jak Szydło, Błaszczak, Kaczyński itd.

  A potem się okazuje, że od początku mieli rację.

 • burkoslaw1

  Oceniono 5 razy -1

  Z jednym się zgodzę ograniczenie zasiłków, ale nie tylko dla imigrantów ale dla wszystkich (pomijając osoby niepełnosprawne). Koniec z finansowaniem nierobów, u nas takie nieroby dały się kupić na 500+. Należy skończyć z finansowaniem nierobów jedyna pomoc powinna polegać na obniżaniu podatków dla osób pracujących by właśnie te osoby wspierać by nie opłacało się pracować na czarno i by to osoba pracująca była nagradzana a nie jak to jest w socjalizmie że pracującego karzemy a nierobom kasa z nieba się sypie. Niestety musielibyśmy zmienić mentalność przeciętnego Kowalskiego który myśli że kasa mu się należy za samo istnienie.

 • Barbara Wnorowska

  Oceniono 4 razy -2

  Zrobi trochę porzadku.Rosjanie Ukraińcy Białorusini przyjeżdżają całymi rodzinami biorą zasiłki latami .nie płacą podatków i pracują na czarno. To tylko kawałek góry lodowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX