Właściciel zdecydował, sklepy Freshmarket znikają z polskiego rynku

Z polskiego rynku znikają kolejne sklepy Freshmarket, zastępują je Żabki. Nie wiadomo, czy pożegnamy się z wszystkimi Freshmarketami, okaże się to po fazie testów.

Założona w 2009 roku sieć sklepów Freshmarket należy do spółki Żabka Polska, kupionej przez fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga. Już w kwietniu pojawiły się informacje o możliwym rebrandingu. Według informacji „Wiadomości Handlowych” proces przemiany Freshmarketów w Żabki już się rozpoczął, liczba zmienionych szyldów jest dwucyfrowa, kilkanaście kolejnych sklepów czeka to lada dzień.

Przekształcana placówka zamknięta będzie kilka lub kilkanaście dni, potem nastąpi jej ponowne otwarcie jako Żabki w formacie Galaxy. To wdrażany od lata ubiegłego roku koncept, skierowany do klienta z dużego miasta - żyjącego w biegu, robiącego zwykle niewielkie, impulsywne zakupy. Właśnie z debiutem nowych Żabek w nowej odsłonie związany jest rebranding Fresmarketów.

Na razie nie wiadomo, czy wszystkie 568 Freshmarketów zostanie przekształconych w Żabki. - nWszystko zależy od tego, jak wypadną testy, na razie są one „bardzo pozytywne” – wiadomo od anonimowego przedstawiciela centrali Żabki.

Zamiana wszystkich sklepów logiczna

Prezes Inquiry Market Research Agnieszka Górnicka jest zdania, że całkowita rezygnacja z szyldów Freshmarket byłaby dla spółki Żabka Polska racjonalnym posunięciem, nie ma bowiem powodu, by utrzymywać dwie sieci o podobnym profilu. Żabka ma nieporównywalnie silniejszą markę i bardziej rozbudowaną sieć. Dodatkowo, sklepy Galaxy okazały się - jej zdaniem - „ogromnym sukcesem”. Górnicka uważa także, że warto rozważyć zamknięcie części Freshmarketów, które notują gorsze wyniki.

Oświadczenie firmy Żabka Polska SA

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami na temat zamykania lub też znikania z rynku sieci sklepów Freshmarket informujemy, że opisywane zmiany szyldów Freshmarket na Żabka w wybranych lokalizacjach wynikają z procesu wdrażania nowego formatu Żabki, który to format spółka stale doskonali w oparciu o testy prowadzone od ubiegłego roku. W ramach wspomnianego wdrożenia wszystkie nowe sklepy otwierane są już z nowym logo Żabki. Nowy format jest równolegle wdrażany również w wybranych sklepach już istniejących i testy te mogą obejmować zarówno sklepy działające dotychczas pod marką Żabka, jak i te funkcjonujące pod szyldem Freshmarketu.

Nie oznacza to jednak, że podjęta została decyzja o kompleksowym rebrandingu wszystkich Freshmarketów i wycofaniu tej marki z rynku. Z pewnością również nie oznacza to rezygnacji spółki z tych sklepów w ich lokalizacjach ani planów sprzedaży
tych placówek. Prezes Żabka Polska Tomasz Suchański w swoich wcześniejszych wypowiedziach nie wykluczył w przyszłości możliwości zmiany wszystkich Freshmarketów na nowe formaty Żabek, ale ostateczna decyzja w tej kwestii jeszcze nie została podjęta.

Więcej o:
Komentarze (15)
Sklepy Freshmarket znikają z polskiego rynku
Zaloguj się
 • frajtak

  Oceniono 6 razy 6

  Fresz przynajmniej logo miał bardziej cywilizowane.... teraz będą wszędzie królować ohydne żaby. Psucia przestrzeni publicznej w Polsce nie ma końca.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 6 razy 4

  Lubię kupować tam gotowe kanapki, idealny sklep dla korposzczura.

 • kalacumbrion

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe co z lokalizacjami gdzie po jednej stronie ulicy jest Żabka, a po drugiej, niedaleko Freshmarket. Taka pseudo konkurencja chyba była właścicielowi marek na rękę.

 • heliheli

  Oceniono 5 razy 1

  chodze to takiego jednego Fresh'a przy ulicy Podwale w Wawce ...... zbaczam z drogi zeby tam pojsc , bo tam maja jakis vortex dobrej energii . Nawet zlotowy / cierpiarze ktorzy maja postoj obok sa uprzejmi i usmiechnieci - trudno to sobie wyobraziic ale tak jest .

 • szabepio

  Oceniono 6 razy -2

  Ja nie kupuje w żabce. Gnojek z żabki w Jablonna powiedzial ze moje chore dziecko straszy mu klientów. Od tej pory a minely juz trzy lata wchodze do kazdej żabki i wypatruję zaniedban i oszustw brudu. Od razu zglaszam do pih sanepid czasem na policje.

 • blueel

  Oceniono 5 razy -3

  Znalazłam info o CVC Capital Partners na chyba PISowskiej stronie "Gazeta Polska. Codziennie". (Nie mogę podać linka, bo mnie blokują). Może źródło informacji niezbyt trafione, ale nawet jeżeli jest w tym tylko ziarno prawdy, to mamy niezawoalowany, pełny obraz skandalicznego wyprzedawania dóbr Polski. Lata mijają, a Polacy wciąż robią to samo: rozkręcają u siebie markę, kosztem lat pracy ludzi i masy pieniędzy, po to, żeby podać efekt swojej pracy na talerzu obcym korporacjom, funduszom, holdingom i podstawionym firmom-krzakom. Szokujące i godne najwyższej kary... ale kto się tym przejmie?

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 7 razy -3

  === Żabki w formacie Galaxy. ===

  Oczywiście Galaxy S8? :)

 • epoxy1 x

  Oceniono 5 razy -5

  "Zamknąć te notujące gorsze wyniki". Znowu ludzie będą się wieszać z rozpaczy? Znaczy Ajenci, chciałem powiedzieć. Ciekawe co to za przekręt będzie tym razem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX