Wiadomości TVP: Podatek bankowy to sukces rządu. Szef ZBP: 85-90 proc. przenoszone na klientów

Piotr Skwirowski
- Podatek bankowy wprowadzony przez PiS dał budżetowi już ponad 5 mld zł - cieszyły się w niedzielę Wiadomości TVP. Ani słowem nie wspomniały, że klienci banków, czyli zdecydowana większość Polaków, nie mają w związku z tym powodów do radości.

Podatek bankowy był jednym ze sztandarowych punktów programu PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego sprzedawała go jako pewnego rodzaju karę dla krwiożerczych banksterów, zwłaszcza tych zagranicznych. No, ale podatek bankowy objął oczywiście także polskie banki.

Stabilne pieniądze z podatku bankowego

Danina obowiązuje od lutego 2016 r. - Banki uiszczają podatek od 17 miesięcy. W tym czasie jego wartość oscylowała pomiędzy 283,5 mln zł, a 307,5 mln zł miesięcznie. Oznacza to stosunkowo niewielkie wahania – czytamy w najświeższym raporcie Komisji Nadzoru Finansowego, zaledwie sprzed kilku dni, który podsumowuje sytuację banków na koniec czerwca 2017 r. – Łącznie banki zapłaciły 4 mld 991,8 mln zł podatku bankowego – policzyła KNF.

Właśnie te dane przytoczyły Wiadomości TVP, nie kryjąc… radości ze skuteczności nowego podatku.

- Gdyby, doliczyły do tego po mniej więcej 300 mln zł za lipiec i sierpień, mogłyby mówić o prawie 6 mld zł z podatku bankowego – kpili na Twitterze internauci.

Wartość zapłaconego przez banki podatkuWartość zapłaconego przez banki podatku KNF

Podatek zapłacili klienci banków

Radości Wiadomości TVP raczej nie powinni podzielać klienci banków. Rząd i politycy PiS obiecywali wprawdzie, że klienci nie odczują wprowadzenia podatku, ale eksperci od początku wyśmiewali te obietnice. – Nie ma wątpliwości, że tego typu obciążenia są po kilku kwartałach w 85-90 proc. przenoszone na klientów – powiedział w rozmowie z serwisem Next.gazeta.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Nie jest tak, że banki produkują pieniądze. Nie drukują ich sobie. Mają je od swoich klientów – dodał.

Wyjaśnił, że na skutek wprowadzenia podatku bankowego właściciele depozytów bankowych dostają mniej za swoje lokaty i wkłady pieniężne, więcej natomiast kosztują kredyty. – Podatek bankowy to toporne rozwiązanie. Wypiera kredyt z gospodarki. Jeśli banki płacą podatek za udzielenie kredytu, to szukają instrumentów, które pozwalają im zapłacić tego podatku mniej. Zwracają się w tym celu ku obligacjom skarbowym – mówił prezes Pietraszkiewicz.

Potwierdza to raport KNF. Komisja analizuje zmianę poszczególnych pozycji w bilansach banków, które wpływały na zmianę podstawy opodatkowania. - Największą zmianę można zaobserwować w obligacjach skarbowych, które od końca 2015 r. (miesiąc przed wprowadzeniem podatku) wzrosły o 48 proc. – czytamy w raporcie. Także w okresie od wprowadzenia do końca czerwca 2017 r. udział obligacji skarbowych w bilansach rósł najszybciej – o 17,3 proc. Aktywa wzrosły w tym czasie o 7,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (117)
Wiadomości TVP: Podatek bankowy to sukces rządu. Ekspert: Banki nie produkują pieniędzy, mają je od klientów
Zaloguj się
 • ibrylowska

  Oceniono 49 razy 39

  Za podatek bankowy zapłacą klienci banków, a PIS będzie miał na dotacje dla kościoła o. Rydzyka,

 • d_ost

  Oceniono 32 razy 24

  Dodajmy ze 5 mld więcej z podatku bankowego to 1 mld CIT mniej od banków, bo podatek bankowy jest kosztem uzyskania przychodu i zmniejsza podstawę opodatkowania. O tym też królowie rzetelności z TVP zapomnieli powiedzieć.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 8

  -bezrobocie spada, bo kobiety na 500+ a mlodziez na polach Europy,
  -wakacje za zaciagniety kredyt panstwa, ktory splaca wszyscy Polacy,
  -cud z PKB, rosnie a nie rosnie
  -blokowanie zwrotu VATu i zaliczanie go do przychodow
  -dzialka i obiekty PC a teraz PiSu, Srebrnej, nie wracaja do Warszawy
  -bezpieczni tylko dzialacze PiSu w alei ze stali, 2 policjantow na jednego pisiaka,
  -nie przybywa kasy, wladza ukradla portfell
  -rosna podatki: za wegiel, za wode, za energie elektryczna, za paliwa a wiec
  ceny zapitalaja, do gory, jak oszalale,
  wiec gdzie sukces, gdzie cuda cudakow?

 • zd46

  Oceniono 9 razy 7

  Ci co glosowali na PiS, tez placa wieksze kwoty za obsluge bankowa, nawet ci z 500+.Rozumni, zacznijcie odliczac od 500+: podatek bankowy, podniesiona cena wody, paliwa, energii, wegla, zapowiada sie gaz, podniesienie cen zywnosci w tym masla. No to ile zostaje? Jaki sukces rzadu, jaki cud nad cuda od cudakow? My, Polacy zaplacimy za obietnice wyborcze PiSu a oni nic z zachowan bizantyjskich nie spuszczaja a tylko: defilady, swietowania, pokropki, ingresy tegesy, pielgrzymki samolotami, limuzynami i wszystkim czym sie da ale na koszt nasz, podatnikow. Bogate kraje patrza ze zdumieniem, jak wszelkiej masci politruki PiSu zachlysneli sie wladza, jak traktuja Polske, jak dojna krowe dla zaspokojenie wylacznie swoich prywatnych celow i urzadzenie calej rodziny i to na dlugie lata.

 • Marko Markoni

  Oceniono 8 razy 6

  Dojna zmiana szaleje, za przyzwoleniem "suwerena", zwanego 500+.

 • domatorka41

  Oceniono 5 razy 5

  Zedrzeć ze swoich obywateli uważa Pani za sukces rządu?.Może przypomnieć Wasze wystąpienia gdy byliście w opozycji?, Gęby pełne frazesów o dbaniu o ludzi a cichaczem łapy w ich kieszeniach?.Wstyd pani Szydło.

 • kasmajor

  Oceniono 5 razy 5

  Na przykład w banku z lwem wprowadzono opłaty za bankomaty, o czym dowiedziałem się dopiero po wielu miesiącach i straconych kilkuset złotych. Wprowadzono tuż po podatku bankowym.
  A wiecie, drodzy obywatele, że UBEZPIECZYCIELE też podlegają temu podatkowi? Tylko że KNF narzucił im większą dyscyplinę finansową, więc nie mogą przerzucać sobie swoich aktywów jak banki. To, że każdy z nas płaci za POLISĘ OC czasami 100% więcej, to również zasługa PiS i ich podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX