Po kontroli zwolnień lekarskich ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń na blisko 100 mln zł

ZUS regularnie sprawdza, czy orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy zostały przyznane prawidłowo, a osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich naprawdę są chore. Efekt? Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń tylko w pierwszym półroczu 2017 r. wyniosła 98,4 mln zł.

O wynikach kontroli przeprowadzanych od stycznia do końca czerwca tego roku ZUS poinformował w pierwszej połowie sierpnia.

Łącznie kontrolerzy sprawdzili 265,2 tys. osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W ich wyniku prawo do zasiłku straciło 10,6 tys. osób, a w kasie zakładu zostało blisko 7 mln zł.

Największe oszczędności ZUS zrobił jednak obniżając wysokość zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, które przyznawane jest w momencie, kiedy po 182 dniach przebywania na zwolnieniu pracownik traci prawo do L4.

Zgodnie z ustawą, kiedy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym lub świadczeniu rehabilitacyjnym wygasa umowa, to obowiązek wypłacania zasiłku przechodzi na ZUS. Były pracownik nie zostaje na lodzie, ale jest pewien haczyk - kwota świadczenia nie może przekraczać wysokości średniej średniej krajowej. I właśnie z tego powodu od stycznia do końca czerwca 2017 r. obniżono wypłaty o 89,3 mln zł dla 104,7 tys. osób.

Kolejnym z powodów obniżenia zasiłku chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Pracownik ma na jego dostarczenie 7 dni od momentu wystawienia. Jeżeli się spóźni, to świadczenie zostaje pomniejszone o 25 proc. Ograniczenie to dotknęło w pierwszym półroczu 2017 r. 35,9 tys. osób na łączną kwotę ponad 2,2 mln zł.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych od stycznia do końca czerwca 2017 r. wyniosła niemal 98,4 mln zł.

W porównaniu z ubiegłym rokiem jak na razie nie widać większych zmian.

W 2016 r. kontrolerzy sprawdzili 569,5 tys. osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 22,2 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty świadczeń na kwotę ponad 16 mln zł.

Obniżenie zasiłków ze względu na wygaśniecie zatrudnienia dotyczyło 210 tys. osób i zamknęło się w kwocie 183,4 mln.

Dodatkowo ponad 4 mln zł zostały w kasie ZUS, ponieważ pracownicy zbyt późno dostarczyli zwolnienie lekarskie do pracodawcy.

Więcej o:
Komentarze (59)
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie
Zaloguj się
 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 18 razy 12

  Jakie konsekwencje poniosą lekarze,
  którzy w dokumentacji poświadczali nieprawdę?

 • lipaca

  Oceniono 12 razy 10

  Przyblede z TK tez sprawdzili?

 • maciek7783

  Oceniono 10 razy 6

  "Doświadczyłem" jak to wyglądaNA PRAWDĘ.
  Najpierw ZUS wstrzymuje wypłatę chorobowego i rozpoczyna działanie kontrolne.
  Komisja lekarska ZUS kontroluje zwolnienie. Nawet gdy Komisja nie podważa zwolnienia, ZUS i tak wydaje decyzję o odmowie wypłaty chorobowego pod jednym z KILKU SZTAMPOWYCH PRETEKSTÓW !!!.
  W ten sposób ZUS pozostawia chorego pracownika bez środków do życia !!!!!

  Po odwołaniu się do sądu oraz dwuletnim procesie decyzja ZUS została zmieniona przez sąd i CHOROBOWE WYPŁACONE Z ODSETKAMI !!!!
  Pracownice ZUS byly zdumione, że odważam się składać odwołanie do Sądu !! (a Sądy były jeszcze sprawiedliwe a nie Ziobrowe !!!!)
  Więc wiekszość tych 100 milionów to jest POZBAWIANIE ŚRODKÓW DO ŻYCIA CHORYCH LUDZI, którzy nie wierzą w szanse odwołania z PASKUDNYM KOLOSEM lub nie mają pieniędzy czy wsparcia, żeby się odwołać do sądu !!!!
  Z moich obserwacji ZUS przegrywał znakomitą większość spraw sądowych !!!!!

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 4 razy 4

  najpierw był VAT - hurrra, teraz zwolnienia - ups, za chwilę opodatkują pracę na czarno i fuchy - i wtedy suweren się wku...wi

 • felucjan

  Oceniono 3 razy 3

  Pierwsze 30 dni płaci pracodawca i wtedy są największe przekręty np. przed świętami lub po nowym roku. Jeżeli płaci pracodawca i zgłasza zusowi nieprawidłowości, to zus i tak ma to w głębokim poważaniu.

 • 1pytanie

  Oceniono 3 razy 3

  Czy cofnięte zwolnienia dotyczy także nierobów -posłów i dziadków-senatorów ???

 • bkiton

  Oceniono 5 razy 3

  L4 wystawiali lekarze z klauzulą.

 • kocham.absurdy

  Oceniono 3 razy 3

  te zusowskie głupki bankrutują i łapią się jak tonący brzytwy. Oni maja gdzieś prawo i wyroki sądowe.
  Ostatnio te głupki naliczyły mi kupę kasy za niby zaległe składki ZUS. A jak ci się nie podoba podaj nas do sądu
  tyle są warte reformy reformatoła dudy który rozdaje kasiorę której nie ma

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 5 razy 3

  "kontrolerzy sprawdzili 569,5 tys. osób (...). W konsekwencji wydano 22,2 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty"
  Koniec cytaty
  Magia wielkich liczb.
  22 2oo /569 500 *100%=3,89%
  Czyli w granicach błędu statystycznego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX