Prestiżowa porażka Polski. Ograli nas Czesi. Centrum logistyczne Daimlera pod Pragą

Niemiecki Daimler, właściciel m.in. marki Mercedes zdecydował, że wybuduje centrum logistyczne pod Pragą. Spółka zrezygnowała z polskiej lokalizacji, gdyż Czesi przebili nas wyższym grantem dla Daimlera.

Centrum logistyczne Daimlera ma zaopatrywać w części samochodowe fabryki w całej Europie. „Puls Biznesu” podaje, że decyzja została podjęta ostatecznie, inwestycja o wartości 500 mln zł zrealizowana zostanie w Uzicach pod Pragą. Budowa rozpocznie się późną wiosną przyszłego roku, jej finał zaplanowano w 2020 roku.

Nie ujawniono, jak duży grant zaproponowali Daimlerowi Czesi, wiadomo jednak, że był on wyższy niż w przypadku polskiej propozycji. Ważne było także to, że z Pragi jest bliżej do niemieckich fabryk, gdzie powstają mercedesy.

Polska strona mogła przyznać niemieckiemu koncernowi grant, gdyż jego inwestycja spełnia konieczne warunki. Na pieniądze mogą liczyć inicjatywy w priorytetowych sektorach takich, jak m. in. motoryzacja, elektronika, AGD, lotnictwo czy biotechnologia. Wsparcie może być przyznane także projektom wartym przynajmniej 750 mln zł i tworzące 200 miejsc pracy lub 500 mln zł i 500 etatów. Niemieckie centrum zatrudni ponad 900 osób.

Przegraliśmy też Jaguara

Przypomnijmy, że dwa lata temu przegraliśmy wyścig o inną ważną inwestycję - ze Słowakami. Tamtejszą Nitrę, a nie nasz Jawor wybrał należący do indyjskiego koncernu Tata Motors - Jaguar Land Rover. Słowacja zaproponowała grant w wysokości 125 mln euro.

Z drugiej strony nie jesteśmy jednak bez sukcesów w przyciąganiu dużych zagranicznych inwestycji. W ubiegłym roku Daimler zdecydował, że za 500 mln euro wybuduje fabrykę silników w Jaworze na Dolnym Śląsku. Grant opiewa na 18 mln euro.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o: