Prestiżowa porażka Polski. Ograli nas Czesi. Centrum logistyczne Daimlera pod Pragą

Niemiecki Daimler, właściciel m.in. marki Mercedes zdecydował, że wybuduje centrum logistyczne pod Pragą. Spółka zrezygnowała z polskiej lokalizacji, gdyż Czesi przebili nas wyższym grantem dla Daimlera.

Centrum logistyczne Daimlera ma zaopatrywać w części samochodowe fabryki w całej Europie. „Puls Biznesu” podaje, że decyzja została podjęta ostatecznie, inwestycja o wartości 500 mln zł zrealizowana zostanie w Uzicach pod Pragą. Budowa rozpocznie się późną wiosną przyszłego roku, jej finał zaplanowano w 2020 roku.

Nie ujawniono, jak duży grant zaproponowali Daimlerowi Czesi, wiadomo jednak, że był on wyższy niż w przypadku polskiej propozycji. Ważne było także to, że z Pragi jest bliżej do niemieckich fabryk, gdzie powstają mercedesy.

Polska strona mogła przyznać niemieckiemu koncernowi grant, gdyż jego inwestycja spełnia konieczne warunki. Na pieniądze mogą liczyć inicjatywy w priorytetowych sektorach takich, jak m. in. motoryzacja, elektronika, AGD, lotnictwo czy biotechnologia. Wsparcie może być przyznane także projektom wartym przynajmniej 750 mln zł i tworzące 200 miejsc pracy lub 500 mln zł i 500 etatów. Niemieckie centrum zatrudni ponad 900 osób.

Przegraliśmy też Jaguara

Przypomnijmy, że dwa lata temu przegraliśmy wyścig o inną ważną inwestycję - ze Słowakami. Tamtejszą Nitrę, a nie nasz Jawor wybrał należący do indyjskiego koncernu Tata Motors - Jaguar Land Rover. Słowacja zaproponowała grant w wysokości 125 mln euro.

Z drugiej strony nie jesteśmy jednak bez sukcesów w przyciąganiu dużych zagranicznych inwestycji. W ubiegłym roku Daimler zdecydował, że za 500 mln euro wybuduje fabrykę silników w Jaworze na Dolnym Śląsku. Grant opiewa na 18 mln euro.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (221)
Prestiżowa porażka Polski. Ograli nas Czesi. Centrum logistyczne Daimlera pod Pragą
Zaloguj się
 • mangallor

  Oceniono 96 razy 64

  Przecież to oczywiste, że inwestowanie w kraju którego rząd na każdym kroku opluwa Niemcy byłoby największą głupotą. Dziękujmy mądrym politykom.

 • sara-banda

  Oceniono 66 razy 56

  Ale za to przezosiemlatpolcyipolaki, wstaliśmy z kolan, uczymy Francuzów jeść widelcem i śni nam się Polska od morza do międzymorza.

 • alexander59

  Oceniono 64 razy 50

  No i co na to pan vicek Morawiecki? Morda w kubeł, żadnych komentarzy?

 • bokaj

  Oceniono 14 razy 12

  Czesi nie mają "500+", to mogą inwestować w przemysł (w końcu taki grant jest pewna formą inwestycji w rozwój infrastruktury).
  Ale jak ci Czesi żyją bez 500+ to ja nie pojmuję!!!
  Chyba lepiej było urodzić się Czechem, są najwyraźniej odporniejsi.

 • rymanx

  Oceniono 15 razy 11

  Czy ten rząd to rząd czy nierząd... podła niekompetentna zmiana kolesi...

 • Lech Pawluk

  Oceniono 21 razy 11

  Czy to jest dobra zmiana i czy dają radę? Samochwalenie na każdym,, kroku,,afekty wprowadzania poważnych inwestycji pokazują, Czesi i Słowacy. Polski rząd potrafi obrażać sąsiadów i skłucać obywateli.

 • prosty.polak

  Oceniono 10 razy 10

  kto NORMALNY ulowkowałby swoje pieniądze u wariata - populisty, który za chwilę by "spolonizował" jego pieniądze???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX