PiS mógłby podłączyć TVP finansową kroplówkę z budżetu państwa. W sposób prosty i legalny

TVP i publiczne rozgłośnie radiowe mogłyby dostawać z budżetu państwa ok. 950 mln zł rocznie. To o ponad 300 ml zł więcej, niż wyniosłyby szacowane przez KRRiT wpływy z abonamentu. Dodatkowo wprowadzenie tego rozwiązania wymaga jedynie niewielkiej nowelizacji ustawy.

O pomyśle krążącym w sejmowych kuluarach wśród posłów Prawa i Sprawiedliwości poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

W uproszczeniu polega on na tym, żeby państwo, które wyłączyło z obowiązku płacenia abonamentu wiele grup społecznych, wyrównało mediom publicznym utracone korzyści – czyli przekazały tyle pieniędzy, ile zapłaciłyby zwolnione osoby.

To liczna grupa. Z danych KRRiT wynika, że zgodnie z obowiązującą ustawą z płacenia abonamentu zwolnionych jest blisko 3,5 mln gospodarstw domowych. Połowę z nich stanowią osoby, które ukończyły 75. rok życia.

Pieniądze na papierze liczy się łatwo, więc biorąc pod uwagę obecną kwotę abonamentu - 22,7 zł miesięcznie - można się spodziewać, że całoroczna rekompensata sięgnęłaby 952,3 mln zł.

DGP podaje, że nawet, gdyby wziąć pod uwagę 10 proc. zniżkę za jednorazowe uiszczenie rocznej opłaty, to i tak radio i telewizja mogłyby liczyć na ponad 850 mln zł.

To kwota, o której marzy prezes TVP Jacek Kurski. Ostatnio zresztą przyciśnięty do muru pożyczył od Skarbu Państwa 800 mln zł, które zamierza wydać m.in. na sprzęt HD, modernizację oddziałów regionalnych, budowę dużej platformy internetowej oraz cyfrowy obieg materiałów, druga połowa na realizację nowych filmów i seriali.

Co więcej, samo rozwiązanie jest zgodne z polskim jak i unijnym prawem. W przeszłości utracone wpływy abonamentowe za zwolnionych z tej opłaty kombatantów rekompensował mediom Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wpłacając je z Państwowego Funduszu Kombatantów.

Choć pomysł wydaje się sensowny i zgodny z oczekiwaniami społecznymi, to jak wynika z wypowiedzi wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, PiS dąży do tego, żeby w życie weszła ustawa związana z dołączeniem abonamentu do rozliczeń PIT i KRUS.

- Będziemy chcieli jak najszybciej tę ustawę procedować. Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u, ponieważ wszyscy Polacy płacą albo PIT, albo KRUS, w zależności od tego, czy ktoś jest rolnikiem, czy też nie. Będzie do kwota 6-8 zł miesięcznie doliczana do tej jednej lub drugiej składki - mówił na antenie Radia Maryja wiceminister kultury Paweł Lewandowsk

Podane kwoty są orientacyjne. Ich ostateczna wysokość będzie znana po podliczeniu osób zwolnionych z płacenia nowej daniny. Chodzi o to, żeby ściągnięte z obywateli pieniądze nie przekroczyły 3 mld zł rocznie. Powód? Gdyby tak się stało PiS miałby na karku Unię Europejską. Prawo unijne zakłada bowiem, że w ramach pomocy publicznej, a za taką zostaje uznana nowa opłata, można zebrać nie więcej niż właśnie 3 mld zł.

Zebranymi pieniędzmi jak dotychczas będzie dysponowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 r.

+++

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]