Niższy ZUS dla firm wydłużony do trzech lat? Resort pracy proponuje nowe rozwiązanie

W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się zapowiedź projektu ustawy zgłoszona przez resort pracy, która zakłada, że osoby, które po raz pierwszy otwierają firmę, będą płaciły niższy ZUS przez trzy, a nie jak dotychczas, dwa lata.

Obecnie niższy ZUS, czyli składki naliczane od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, obowiązuje przez dwa lata i dotyczy jedynie tych osób, które otwierają pierwszą firmę. W 2017 r. wynosi on ok. 490 zł, jeżeli opłacana jest składka chorobowa uprawniająca m.in. do zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. 

Po okresie dwóch lat trzeba już płacić pełne składki. Ich najniższy wymiar w tym roku wyniósł niecałe 1172 zł.

Różnica jest spora i wiele firm zostaje zawieszonych bądź zamkniętych dokładnie w 24 miesiącu działalności. Ze statystyk wynika, że ich liczba może sięgać nawet 25 proc.

Oznacza to, że co czwarta młoda firma znika z rynku w momencie, kiedy musi wyłożyć dodatkowe 700 zł składek. 

Powodów może być wiele. Jedni prowadząc działalność gospodarczą zarabiają niewiele lub nieregularnie, więc boją się comiesięcznej, stałej opłaty w wysokości blisko 1200 zł. Inni założyli firmę tylko po to, żeby przez dwa lata zarabiać więcej oszczędzając na składkach, więc kiedy ulga wygasa, to kończą się sentymenty.

Resort pracy, który zapowiedział złożenie projektu ustawy proponuje: "(...), by okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wydłużyć o rok, tj. do okresu 3-letniego. Dopiero po tym okresie osoby prowadzące pozarolniczą działalność zaczną opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po 2 latach).

Proponowane rozwiązanie wpłynie na wzrost liczby osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności i zwiększy wskaźnik przeżycia przedsiębiorstw."

Jako uzasadnienie podaje, że "podstawowym celem projektu ustawy jest ułatwienie prowadzenia działalności pozarolniczej w pierwszych latach od jej rozpoczęcia, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i pobudzenie aktywności zawodowej poprzez wydłużenie okresu preferencyjnego opłacania składek i obniżenie w związku z powyższym kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców. Zaletą rozwiązania jest oddziaływanie w sposób jednakowy na wszystkie osoby rozpoczynające pozarolniczą działalność, bez jakiegokolwiek różnicowania."