Amazon podnosi pensje polskim pracownikom i rozważa kolejne inwestycje

Robert Kędzierski
Pracownicy Amazona zatrudnieni w polskich centrach dystrybucyjnych od września będą zarabiać więcej. Amerykański gigant zapowiada, że dalsze inwestycje w naszym kraju sa jak najbardziej możliwe.

Polska Agencja Prasowa donosi, że Amazon zamierza od września zwiększyć pensje pracowników zatrudnionych w polskich centrach logistycznych. Osoby nowozatrudnione mają zarabiać od 16 do 18 zł na godzinę zamiast wcześniejszych 15-16 zł. Kadra kierownicza z co najmniej dwuletnim stażem pracy może natomiast liczyć na wynagrodzenie w granicach 23.

Czytaj też: Jak pracuje się w Amazon? Nasza relacja. 

Amazon intensywnie poszukuje pracowników w całej Polsce. Również w małych miastach, w których pojawiają się specjalne charakterystyczne autobusy. 

Liczący 12,5 proc. wzrost płac wszystkich pracowników ma być skutkiem "corocznego procesu przeglądu wynagrodzeń w firmie". Jak wyjaśnia PAP zatrudnieni w Amazonie pracownicy z Poznania zawiązali związek zawodowy i postulowani wzrost wynagrodzeń. Podobne roszczenia pojawiały się też wśród innych pracowników

Pracownicy Amazon pracują na 10-godzinnych zmianach, cztery dni w tygodniu. Od 6 do 16.30 i od 18 do 4.30 przy czym pracującym przysługuje 1,5 przerwy. Zatrudnieni otrzymują też dodatkowe korzyści takie jak np. prywatną opiekę medyczną. 

Przedstawiciele Amazona potwierdzili otwarcie kolejnych centrów dystrybucyjnych w Polsce. Zostaną uruchomione jesienią. W Kołbaskowie sortowane będą książki i elektronika, w Sosnowcu odzież i obuwie. Inwestycja przyniosą nawet po 3 tys. miejsc pracy.

W zeszłym roku Amazon stworzył w Polsce ponad 2,5 tys. miejsc pracy, zwiększając tym samym liczbę zatrudnionych z 4,5 tys. osób na początku 2016 r. do ponad 7 tys. na koniec grudnia.

Dziś Amazon to ponad 100 centrów logistycznych rozlokowanych w Azji, Europie i Ameryce, które tylko w okresie przedświątecznym w ciągu kilku tygodni wysyłają ponad miliard przesyłek do blisko 200 krajów. Trzy centra znajdują się w Polsce. My odwiedziliśmy to zlokalizowane pod Wrocławiem i przyjrzeliśmy się m.in. panującym tam warunkom zatrudnienia. Lekko nie jest, ale oferta wydaje się być uczciwa. 

Amazon posiada w Polsce szereg inwestycji e-commerce w Polsce, dwa we Wrocławiu i jedno w Poznaniu. W październiku 2016 r. spółka ogłosiła otwarcie czwartego centrum na terenie Polski w Kołbaskowie k. Szczecina. Firma prowadzi także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie. Steven Harman, wiceprezes ds. Operacyjnych Amazon na Europę cytowany przez Rzeczpospolitą nie wykluczył dalszych inwestycji w naszym kraju. 

Więcej o: