Po³owa rezerw niemieckiego z³ota z powrotem w kraju. Wiêcej cennego kruszcu maj± tylko USA

Niemiecki Bank Federalny poinformowa³ o zrealizowaniu planu sprowadzenia z³ota z powrotem do kraju. 50,6 proc. narodowych rezerw sprowadzono 3 lata przed zak³adanym terminem.

Deutsche Bundesbank 23 sierpnia opublikował komunikat o zrealizowaniu z trzyletnim wyprzedzeniem planu sprowadzenia z powrotem do Niemiec części rezerw złota umieszczonych za granicą w okresie zimnej wojny.

W 2013 roku przyjęto plan, według którego ponad połowa rezerw ma być przechowywana w skarbcach we Frankfurcie nad Menem. Finalizacji oczekiwano najpóźniej do 2020 roku. Z Paryża powróciło właśnie ostatnie 91 ton przechowywanego tam niemieckiego złota. - To zamyka cały plan - podsumował członek zarządu Bundesbanku Carl-Ludwig Thiele.

W ramach planu z Nowego Jorku sprowadzono łącznie 300 ton, a z Paryża - 374. W niemieckich skarbcach jest teraz 50,6 proc. niemieckich rezerw złota. Pozostałe znajdują się w partnerskich instytucjach: w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (36,6 proc. rezerw) oraz w Banku Anglii w Londynie (12,8 proc.). We Francji nie ma już niemieckiego złota. Wszystkie rezerwy wynoszą łącznie 3378 ton.

W okresie zimnej wojny RFN przechowywały większość swego złota za granicą, w obawie, że mogłoby ono przepaść w razie inwazji Związku Radzieckiego.

Eksperci Bundesbanku sprawdzają autentyczność, czystość i wagę każdej sztabki. Lista wszystkich sztabek będzie opublikowana wiosną 2018 r. W dotychczasowych transportach nie dopatrzono się nieprawidłowości. Łączne koszty relokacji - wg banku - to 7,7 miliona euro.

Całość niemieckiego złota to 270 tys. sztabek o aktualnej wartości 120 mld euro - podaje Deutsche Presse-Agentur.

Czytaj też: Nałożyli na firmę karę, której spłata zajęłaby setki lat. Tanzania uderza w największego producenta złota

Dla porównania, według danych Światowej Rady Złota Stany Zjednoczone posiadają 8134 tony złota, Niemcy są na drugim miejscu, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy - 2814 ton - dopiero na trzecim.

Polska posiada w rezerwach 103 tony złota, co daje nam 36. miejsce w światowym rankingu. Znaczną większość rezerw kruszcu trzymamy w Londynie. Dlaczego? Ministerstwo Finansów tłumaczyło niedawno, że "Utrzymywanie zasobów złota w Londynie, będącym głównym centrum obrotu tym kruszcem, zwiększa elastyczność zarządzania zasobami, ułatwiając rozliczenie transakcji związanych z jego fizyczną dostawą i pozwalając uniknąć kosztów i transportu i ubezpieczenia”. Trzymanie złota w Banku Anglii pozwala też szybko je wykorzystać w przypadku sytuacji kryzysowej.

Czytaj więcej na ten temat: Polska trzyma swoje rezerwy złota w Londynie. Dlaczego nie sprowadzi ich do kraju? Ministerstwo wyjaśnia

Jak remiksować teledysk emocjami - aplikacja Męskie Granie

Wiêcej o: