Morawiecki szasta dużymi kwotami z uszczelnienia podatków. Na wyrost?

Piotr Skwirowski
- Co najmniej 20 mld zł da budżetowi w 2017 r. uszczelnienie VAT - zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki. W przyszłym roku ma być dodatkowe blisko 20 mld zł. A to oznaczałoby załatanie niemal całej dziury w VAT. Eksperci lekko w to powątpiewają.

W budżecie na 2017 r. rząd zapisał 10 mld zł z uszczelnienia podatków. W poniedziałek, w czasie konferencji prasowej na przejściu granicznym w Świecku wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki stwierdził jednak, że z uszczelnienia samego VAT budżet dostanie w tym roku co najmniej 20 mld zł. – To tyle ile kosztuje program dodatków na dzieci 500+ - stwierdził wicepremier.
W rzeczywistości dodatki na dzieci będą w tym roku kosztować 23-24 mld zł. W przyszłym nawet 26 mld zł.

Ile pieniędzy da się wycisnąć z VAT?

VAT to najważniejsze źródło pieniędzy budżetu państwa. Najsilniej przy tym narażone na oszustwa i wyłudzenia. W całej Europie parają się tym międzynarodowe grupy przestępcze. Według różnych szacunków kraje UE tracą w ten sposób od 100 do nawet 160 mld euro rocznie. Polski budżet blisko 40-50 mld zł.

Nasze Ministerstwo Finansów dostrzegło ten problem kilka lat temu. W poprzedniej kadencji zaczęło wprowadzać rozwiązania, które mają ograniczyć ubytki budżetu wywołane wyłudzeniami VAT. Rząd PiS jeszcze te działania zintensyfikował. I liczy na wielkie, dodatkowe pieniądze z uszczelnienia VAT i innych podatków.

W 2016 r. z VAT budżet dostał z VAT 126 mld zł. W budżecie na 2017 r. zaplanował silny wzrost wpływów z tego podatku. Miały one sięgnąć 147 mld zł. Na 10 mld zł rząd oszacował przy tym dodatkowe wpływy z uszczelnienia podatków. Teraz wicepremier Morawiecki mówi, że tych pieniędzy będzie znacznie więcej. Co najmniej 20 mld zł z samego tylko uszczelnienia VAT.

W projekcie budżetu na 2018 r. wpływów z VAT jest jeszcze więcej, bo aż 166 mld zł. To oznacza wzrost dochodów kasy państwa z tego podatku o kolejne blisko 20 mld zł. W ten sposób doszlibyśmy w pobliże granicy kwoty wyłudzanej z budżetu. Eksperci podatkowi od dawna mówią, że całej tej kwoty nie da się odzyskać, bo wszystkich oszustw nie da się wyeliminować. Ponadto część ubytków budżetu z VAT to zwykłe pomyłki, czy ubytki wynikające z problemów finansowych firm. Założenia resortu finansów mogą więc być zbyt optymistyczne.

Fiskus uderzył w „lewe” paliwa

Na razie Ministerstwo Finansów niemal co dnia chwali się sukcesami w walce z oszustami podatkowymi. W poniedziałek poinformowało, że w pierwszym półroczu 2017 r. funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili na zewnętrznej granicy Polski: prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa, łącznie ok. 140 tys. litrów; ponad 52 tys. przypadków prób przemytu papierosów, łącznie prawie 100 mln sztuk; ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości prawie 5400 litrów. Ponadto udaremnili: 47 prób przemytu dewiz i 11 prób przemytu broni i amunicji. Wszczęli prawie 29 tys. postępowań karno-skarbowych.

Wicepremier Morawicki mówił w poniedziałek, że pakiet paliwowy, który miał utrudnić przewóz nielegalnych paliw, przyniósł już ok. 2,5 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych. Ministerstwo Finansów twierdzi, że po wprowadzeniu tego pakietu kontroli podlega co dzień nawet 1000 cystern z paliwami. W 2015 r. kontroli było 20 dziennie.

Deficyt na granicy 3 proc. PKB

W poniedziałek wicepremier Morawiecki mówił też, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie ok. 2,5 proc. PKB. Ekonomiści obawiają się, że w przyszłym roku może być wyższy i zbliży się do granicy dopuszczalnej w UE, czyli 3 proc. I przekonują, że to niebezpieczne, bo w czasach dobrej koniunktury powinniśmy ograniczać deficyt, po to by przygotować finanse państwa na trudniejsze czasy. Rząd tymczasem obciążył je bardzo kosztownym programem dodatków na dzieci 500+. Jeszcze w tym roku budżet zacznie też odczuwać koszty obniżenia wieku emerytalnego.

Wzrostowi deficytu sektora finansów publicznych sprzyjać też będą inwestycje samorządów. Pod koniec tego roku i w 2018 r. zaczną one na większą skalę wykorzystywać unijne euro, a to oznacza, że będą potrzebowały pieniędzy na wkład własny w inwestycje współfinansowane przez budżet UE. Będą się zadłużać, a to przełoży się na deficyt całego sektora finansów publicznych.

Więcej o:
Komentarze (64)
Morawiecki szasta dużymi kwotami z uszczelnienia podatków. Na wyrost?
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 38 razy 28

  Kanty z paliwem powstaly dzieki Adamowi Glapinskiemu obecnie, prezes NBP, zwiazanemu niemal od urodzenia z PC i PiSem oraz bracmi Kaczynskimi i ich ferajna.
  A.Glapiński, członek PC, minister w rządzie Krzysztofa Bieleckiego, minister w rządzie Olszewskiego, bliski znajomy lobbysty Marka Dochnala, zasłynął na początku lat 90 kilkoma patologicznymi decyzjami:
  a) wprowadzenie koncesji na import paliw, które zapoczątkowały serie afer paliwowych i wyrwały z budżetu państwa wiele miliardów złotych.
  b) tak zwane `ustawy Glapińskiego’, pozwoliły oddać za bezcen spółkom developerskim działki budowlane co w ułamku sekundy doprowadziło do powstania kolejnych lewych fortun. Powiązany z `Telegrafem’szef Polkomtela, miał co najmniej dziwny stosunek do głównego bohatera afery FOZZ, skazanego już Żemka. W czasie gdy Glapiński był ministrem w rządzie Olszewskiego, Żemek był przez niego wysuwany jako kandydat na wiceszefa NBP!Niezwykle dziwne jest to, że aferę FOZZ zamknęli, po wielu latach dwaj ludzie. Był to sędzia Kryże, który wręcz brawurowo prowadził sprawę. Teraz przyszla kolej na KNF, która to ODWAZYLA SIĘ oglaszac upadlosc SKOKow !!!! Pani Szydlo, staje się pani wspolsprawczynia ‘KAMUFLOWANIA NAJWIEKSZEGO PRZEKRETU W POLSCE, o nazwie: „AFERA SKOKi „ !!!!!Przeciez pani wie , jak Glapinski, ze pieniedzy w SKOKach najprawdopodobniej NIE MA, WYPAROWALY na konta PiS dzialaczy i osob z nimi powiazanych, także do kosciola !!!! Bierecki raczyl wywiezc walizy pieniedzy na prywatne konta w Luksemburgu !!! Teraz trzeba „udupic tych co zechcieli kontrolowac” !!!!

 • alighator2x

  Oceniono 13 razy 11

  zaraz zaraz:
  1800 prób na 140 tys litrów paliwa? wychodzi 77 litrów na próbę...
  1100 prób na 5400 litrów alkoholu? 5 litrów na próbę...

  jakieś jaja sobie ktoś tu robi. stawiam na rząd, który pewnie niebawem będzie pokazywał w wiadomościach złapaną staruszkę z pietruszką nielegalnie sprzedawaną...

 • skreem

  Oceniono 17 razy 9

  "Uszczelnienie VAT" przejawia się też tym, że jak sobie sprowadzę z Aliexpress zabawkę za 20 USD to nie dość, że celnicy każą płacić od tego VAT (co już samo w sobie jest śmieszne, że zajmują się taką drobnicą), to jeszcze drugie tyle pobiera "za obsługę" rozliczenia tegoż VAT monopolista, czyli Poczta Polska. Czyli w przypadku rzeczonych 20 USD (c.a. 70 zł po aktualnym kursie), VATu i parapodatku pocztowego dochodzi jeszcze ok 30-35 zł, czyli 50% ceny zakupu. Czy to nie jest chore? Zamiast skierować siły i środki na "grube ryby", to paczki i listy z drobnicą leżą po 2 tygodnie w urzędzie celnym (dłużej niż idzie list z Chin do Polski), bo komuś słoneczko za mocno przygrzało...

 • Jan Janicki

  Oceniono 14 razy 6

  A dlaczego nie trzydzieści albo pięćdziesiąt?,ten pajac sam już nie wie co mówi.Byle tylko otumanić do reszty ten ciemny lud.Za PO to była katastrofa,a teraz za PiS to normalnie Polska rozkwita,do kogo te gatki?.Jedynie do ciemnego pisowskiego luda.

 • dik2002x

  Oceniono 9 razy 5

  Matematyka to nauka ścisła. Uczy logiki. Słabo wykształcone społeczeństwo latwo daje się manipulować. A wielkie liczby przewracają ciemny lud na plecy. Dlatego Morawiecki może opowiadać takie kocopoły o uszczelnianiu vatu i swoich sukcesach.

 • Oceniono 11 razy 5

  "prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa, łącznie ok. 140 tys. litrów"

  No przeszatani! 140 tysięcy litrów paliwa / 1800 przypadków = 77,77777777777777777 litrów na "przypadek".
  Mają rozmach skurczysyny, nasze dzielne chłopaki z Administracji Skarbowej.
  Mołojcy ;)

 • 6nine9

  Oceniono 4 razy 4

  To wszystko Morawiecki gada do prezesa. A prezes mu wierzy bez sprawdzania.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 4

  "W poniedziałek poinformowało, że w pierwszym półroczu 2017 r. funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili na zewnętrznej granicy Polski: prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa, łącznie ok. 140 tys. litrów; "
  Dzielac 140 tys przez 1800 .. chyba cos zle dziala kalkulator bo wychodzi mi niecale 78 litrow na "przypadek" .............. no qzwa ostro przetrzepali "mafie" paiwowa .................
  "ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości prawie 5400 litrów. "
  Mafir alkocholowa tez ostro przetrzepali qzwa kazdy mial prawie 5 litrow ...............

 • kruk6666

  Oceniono 5 razy 3

  Kreatywna księgowość tow.Morawiejki zakończy się w przyszłym roku budżetowym , to będzie wielka kupa gówna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX