Orban przybija piątki z Putinem. A Rosja, by pomóc Węgrom, kładzie na stół 10 mld euro

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz drugi w tym roku odwiedził Budapeszt. Jako zapalony judoka razem z premierem Viktorem Orbanem kibicował podczas mistrzostw świata. Przywódcy rozmawiali jednak nie tylko o judo, ale też o zaplanowanej rozbudowie węgierskiej elektrowni atomowej w miejscowości Paks.

Kreml wydał krótki komunikat, w którym poinformował, że Putin i Orban omawiali „między innymi współpracę handlowo-gospodarczą obu państw”. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty Putina w Budapeszcie w celu udziału w ceremonii otwarcia XXXI Mistrzostw Świata w Judo.

Węgierskie media podały, że prezydent Rosji spóźnił się na wydarzenie, jednak potem pojawił się na trybunie dla VIP-ów i obejrzał medalowe walki. Orban zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, na którym widać, jak dwaj przywódcy ściskają sobie dłonie, a następnie idą korytarzem.

Władimir Putin, który sam uprawia judo i jest honorowym prezesem Międzynarodowej Federacji Judo, obiecał Orbanowi kilka lekcji – podaje Rosyjska Agencja Prasowa TASS.

– Dziękuję za zaproszenie. To oczywiście nie piłka nożna, ale to też dobry sport - powiedział Orban podczas inauguracji mistrzostw.  – Próbuję się go uczyć – odpowiedział węgierski premier. – Opowiem ci o teorii – odparł rosyjski prezydent.

Największa inwestycja na Węgrzech po 1989 roku

Oprócz żartów i sportu podczas spotkania poruszano też poważniejsze tematy, w tym rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu. Położona 100 km na południe od Budapesztu elektrownia została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem radzieckiej technologii. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają około 40 proc. zapotrzebowania energetycznego Węgier.

W 2014 roku Węgry zawarły umowę o rozbudowie elektrowni z rosyjskim Rosatomem. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

"Nie będziemy rosyjską kolonią"

Dwa nowe reaktory w Paksu mają łącznie produkować więcej energii niż obecne cztery, które zostaną wyłączone w latach 2032-2037. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po spotkaniu oświadczył, że rozbudowy elektrowni „teraz już nic nie zatrzyma”.

Podczas przejazdu Putina ulicami Budapesztu słychać było jednak gwizdy. Działacze tamtejszej partii Razem (Egyuett) nieśli tablice z hasłami „Nie będziemy rosyjską kolonią”, a członkowie Ruchu Momentum, którzy starają się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2024 roku, nosili maski z twarzą Putina i t-shirty z hasłami „Niech żyje wolność słowa, naprzód Węgrzy”.

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Komentarze (141)
Orban przybija piątki z Putinem. A Rosja, by pomóc Węgrom, kładzie na stół 10 mld euro
Zaloguj się
 • unixyz

  Oceniono 35 razy 23

  Nastepna zdrada, wszedzie tylko zdrajcy a my jak samotny bialy zagiel, czysci i samotni niesiemy swiatu szczescie i dobrobyt. Tylko czy ktos tego chce w naszym wykonaniu?

 • velon11

  Oceniono 26 razy 18

  Czy o tej przyjaźni węgiersko-rosyjskiej już PiS powiadomił KE?

 • aja_88

  Oceniono 11 razy 9

  pis Orbanowi do pięt nie dorasta,tak się robi politykę

 • sara-banda

  Oceniono 16 razy 8

  Kaczyński to przyjaciel Orbana.
  Orban to przyjaciel Putina.
  Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi.

 • kris alfa

  Oceniono 14 razy 8

  No i klops: trzeba będzie listę bratanków poszerzyć o Władimira. Tertium non datur!

 • seroo1

  Oceniono 14 razy 6

  Brawo PiS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Postkomunistyczna, SLD wprowadziła nas do UE i pomagała w rozmontowaniu Układu Warszawskiego i wstąpieniu polski do NATO.
  Antypolska, antynarodowa i ch... wie jeszcze jaka koalicja PO-PSL zbudowała nowoczesną infrastrukturę oraz więzi gospodarcze i polityczne z nowoczesnym światem.
  A państwo PiS robiło laskę Wlk. Brytanii, która na nas się wypięła a teraz liże rowa prorosyjskiemu Orbanowi, jedynemu politykowi, który jeszcze chce z nimi rozmawiać, zaś pisowski marszałek Karczewski wypowiada się o kacie własnego narodu Łukaszence, że to ciepły człowiek.
  I to niby Tusk ściskał się z Putinem??????????????????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX