Rosjanie ratują jeden z największych prywatnych banków, "zapobiegli efektowi Lehmana"

Rosyjski bank centralny zdecydował dziś, że udzieli wsparcia finansowego i przejmie 75 proc. udziałów w jednym z największych tamtejszych banków prywatnych, Bank Otkritie Financial Corporation. Wszystko po to by przeciwdziałać dalszej panice wśród jego klientów, którzy w ostatnim czasie wypłacili aż jedną czwartą depozytów.

Bank Rosji został też zmuszony wesprzeć finansowo także inne banki, które mogłyby ucierpieć wyniku rozprzestrzeniania się kryzysu.

W związku z powziętymi działaniami, kontrolę nad Otkritie utracą jego dotychczasowi najwięksi akcjonariusze, którym są według "Gazety Wyborczej" m.in. fundusz emerytalny największej w Rosji firmy naftowej Łukoil oraz udziałowcy giganta: Aleksandr Mamut, Wagit Alekpierow i Leonid Fiedun.

Pełzający kryzys bankowy w Rosji?

Komentując doniesienia o nacjonalizacji ósmej pod względem wielkości aktywów instytucji, agencja Bloomberg pisze o pełzającym kryzysie bankowym w Rosji. Według niej, utrata płynności finansowej Otkritie wynika z faktu obniżenia ratingu banku przez agencje ratingowe.

Póki co wydaje się jednak, że potencjalny problemy zostały powstrzymane, bo na te doniesieni bardzo spokojnie zareagował tamtejszy rynek finansowy – rosyjska giełda zyskała dziś ok. 1 proc., umocniła się też rosyjska waluta.

Zapobiegli "efektowi Lehmana"

Analitycy zastanawiają się jednak, czy Rosji nie czekają aby kolejne podobne problemy.

"To dobre dla inwestorów, prawdopodobnie źle dla systemu" – powiedział Bloombergowi Dmitri Barinov, zarządzający portfelem Union Investment we Frankfurcie. - Zapobiegli „efektowi Lehmana” (jego upadek zapoczątkował kryzys finansowy w USA 10 lat temu - red.) w rosyjskim systemie bankowym i stworzyli na rynku przekonanie o podmiotach zbyt dużych, by upaść. Ile jest jeszcze innych banków w Rosji z tego samego rodzaju problemami, które mogą potrzebować pomocy państwa? – pyta Barinov.

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]