Bill Gates znów na chwilę nie był najbogatszy na świecie. Ale tym razem to nie Bezos go zdetronizował

W środę Bill Gates znów na chwilę stracił pozycję najbogatszego człowieka świata. Tym razem Gatesa zdetronizował Hiszpan Amancio Ortega, założyciel spółki Inditex, właściciela m.in. marki Zara. Miesiąc temu na kilka godzin Gates ustąpił pozycji lidera Jeffowi Bezosowi, właścicielowi Amazona.

Po dwóch dniach mocnych wzrostów na giełdzie cen akcji Inditexu, w środę jego założyciel i większościowy akcjonariusz (59 proc. udziałów) Amancio Ortega wskoczył na pozycję nr 1 rankingu najbogatszych ludzi świata. Jego majątek, według danych Forbesa, urósł do poziomu 85 mld dolarów, dzięki czemu 81-letni Hiszpan prześcignął Billa Gatesa o ok. 200 mln dolarów.

Niestety dla Ortegi, czwartek okazał się dniem bardzo mocnych spadków wartości jego spółki. Tylko w ten jeden dzień Hiszpan stracił blisko 2,5 mld dolarów. Przez to również Ortega znów spadł za plecy Gatesa. A zasadzie to nie tylko jego, bo również Jeffa Bezosa, właściciela spółki Amazon.

31.08.2017 kurs Inditeksu31.08.2017 kurs Inditeksu źródło: investing.com

Inditex to spółka odzieżowa, właściciel takich marek jak m.in. Zara, Pull&Bear, Bershka czy Massimo Dutti.

To nie pierwszy raz, gdy majątek Ortegi był wyceniany na więcej niż Billa Gatesa. Wcześniej Hiszpan także w 2015 i 2016 na krótko wskakiwał na pierwsze miejsce zestawienia największych bogaczy świata. Ba, miesiąc temu przez kilka godzin najwyższym majątkiem świata mógł pochwalić się też Jeff Bezos.

Inna sprawa, że Gates trochę „pomógł” Ortedze czy Bezosowi zbliżyć się do siebie w rankingu bogaczy po tym, jak w czerwcu przekazał w ramach darowizny ponad 4,5 mld dolarów fundacji Bill & Melinda Gates Fundation.

Jak wyliczył Bloomberg, od 1994 roku Bill i jego żona Melinda przekazali około 35 mld dolarów na cele charytatywne (w gotówce i akcjach, według ich wartości w momencie darowizny). Gdyby zatrzymał wszystkie te akcje, byłby dziś bogatszy o około 50 mld dolarów.

Obecnie majątek Gatesa, Ortegi i Bezosa jest stosunkowo zbliżony – w granicach 82-85 mld dolarów wg zestawienia Forbesa. Wystarczy kilka dni wzrostów cen spółki któregoś z panów na giełdzie (albo jakaś kosztowna decyzja finansowa) i już na szczycie rankingu bogaczy mogą mieć miejsce przetasowania. Czołową piątkę rankingu Bloomberga, z majątkami na poziomie ok. 77,5 i 71,5 mld dolarów, zamykają kolejno Warren Buffett i Mark Zuckerberg.

 A może jednak nie Gates?

Być może jednak ani nie Ortega, ani nie Gates czy Bezos zgromadzili największe majątki na świecie. W lipcu, podczas przesłuchania  przed senacką komisją ds. sądownictwa w sprawie dotyczącej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA, Bill Browder, znany amerykański finansista, szef funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management, stwierdził, że na ok. 200 mld dolarów należy szacować majątek… Władimira Putina.

Czytaj więcej: Władimir Putin jest bogatszy niż Gates i Bezos razem wzięci? Tak twierdzi znany amerykański finansista

***

Więcej o: