Koniec żartów z pensjami. Polska spółka ostro tnie prognozy wyników, bo musi dawać podwyżki. Kurs giełdowy runął

Spółka Mex Polska, właściciel "konceptów" restauracyjnych Pijalnia Wódki i Piwa, The Mexican oraz PanKejk, mocno obniżyła prognozy wyników finansowych na lata 2017-2019. Efekt? W czwartek traciła na giełdzie ponad 21 proc.

Spółka Mex Polska ścięła prognozę zysku netto w 2017 r. z 5,7 mln zł do 3,7 mln zł. Oczekuje, że przychody w całym roku wyniosą nie 72,9 mln zł, jak wcześniej szacowano, ale „tylko” 64,8 mln zł.

Także przyszłe dwa lata nie mają być tak dobre jak się wydawało. Co prawda spółka szacuje, że jej przychody wzrosną do 74,5 mln zł w 2018 r. i 90,2 mln zł w 2019 r., ale są to kwoty o kilkanaście milionów niższe niż we wcześniejszej prognozie (kolejno 88,7 mln zł w 2018 r. i 104,1 mln zł). Także szacunek zysków netto w kolejnych latach został zrewidowany w dół  z 7,1 mln zł do 5,45 mln zł w 2018 r. i z 8,46 mln zł do 7,04 mln zł w 2019 r.

.. źródło: Mex Polska

Mex Polska wyjaśnia, że bezpośrednią przyczyną cięcia prognoz była „trudna do przewidzenia i oszacowania skala przyrostu kosztów pracowniczych”. Spółka informuje, że musi płacić pracownikom więcej wskutek podwyżki płacy minimalnej (nie owija przy tym w bawełnę i przyznaje, że wynagrodzenia pracowników gastronomii są jednymi z najniższych na rynku pracy), a także z powodu „silnej presji na wzrost wynagrodzeń”. Wskazuje, że pomimo wzrostu przychodów coraz większą ich część musi przeznaczać na pensje dla pracowników.

.. źródło: Mex Polska

Innym powodem korekty prognoz są trudności z otwieraniem nowych lokali. Mex Polska zauważa, że popyt na lokale usługowe jest coraz większy, a czynsze najmu coraz wyższe, i spółce zajmuje coraz więcej czasu poszukiwanie odpowiednich lokali.

Choć Mex Polska dalej jest w dobrej sytuacji finansowej - przychody rosną (blisko 31 mln zł w I półroczu br. wobec 27,5 mln zł rok temu) i generowane są zyski (1,2 mln zł w I półroczu, choć to o jedną trzecią mniej niż rok temu) - to jednak spółka zdecydowała się na wprowadzenie planu oszczędnościowego. Polega on m.in. na podwyżkach cen w swoich lokalach, a także na „optymalizacji kosztów surowców i receptur wchodzących w skład potraw oraz napojów”.

Mex Polska była jedną z gwiazd polskiej giełdy w ostatnich latach – od początku 2015 r. jej kurs wzrósł nawet ponad czterokrotnie.

kurs Mex Polskakurs Mex Polska źródło: stooq.pl

Zrewidowane prognozy wynikowe spółki inwestorzy przyjęli jednak bardzo źle. W czwartek kurs spółki spadł o ponad 21 proc.

kurs Mex Polskakurs Mex Polska źródło: stooq.pl


Spółka Mex Polska prowadzi kilkadziesiąt „konceptów” gastronomicznych w największych miastach Polski - ma 21 Pijalni Wódki i Piwa, 2 naleśnikarnio-plackarnie PanKejk oraz 8 restauracji The Mexican.

Trzeba się przyzwyczaić?

„Problem” Mex Polska - czyli konieczność walki o pracowników, przejawiającej się m.in. coraz wyższymi pensjami czy coraz lepszymi warunkami zatrudnienia - dotyka coraz więcej firm w Polsce. Już ponad połowa z nich deklaruje, że miała w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. To rekordowy wynik. Najbardziej braki rąk do pracy odczuwają usługi i produkcja.


Czytaj więcej: Koniec żartów. Brak pracowników w Polsce stał się na tyle poważny, że hamuje rozwój firm

***

Więcej o: