W przyszłym tygodniu szykują się duże podwyżki na stacjach benzynowych. Oto powód

W przyszłym tygodniu nawet o kilkanaście groszy na litrze może podrożeć paliwo, szczególnie benzyna. To skutki tropikalnej burzy Harvey na południu USA.

Po tropikalnej burzy Harvey w Zatoce Meksykańskiej wstrzymano prace wielu rafinerii i ewakuowano ponad 100 platform wiertniczych. Problemem w Stanach nie jest jednak wydobycie ropy naftowej - to w większości odbywa się poza terenami opanowanymi przez żywioł, a na rynku i tak mamy nadpodaż tego surowca. Ceny surowca nie ruszyły więc mocno w górę.

Ropy nie ma jednak kto przerabiać, bo to rafinerie na południowym wybrzeżu USA dysponują największymi mocami. Zamknięte są też ważne rurociągi. Wyłączenia amerykańskich rafinerii związane z huraganem Harvey to ponad 4,4 mln baryłek dziennie. A to, jak zwraca uwagę Jak tłumaczy Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl, nie tylko ok. 25 proc. amerykańskich mocy przerobowych ropy naftowej, ale także znaczna część światowego popytu na produkty ropy naftowej, wynoszącego niespełna 100 mln baryłek dziennie.

Trudności w pozyskaniu odpowiedniej ilości paliw oraz problemy z ich transportem poprzez rurociągi powodują bardzo silny wzrost cen benzyn. Stabilizacja podaży ropy przy mniejszym popycie ze strony rafinerii powoduje spadek cen podstawowego surowca, a wzrost cen jego produktów

- komentuje analityk Cinkciarz.pl.

Mocno podrożały kontrakty terminowe na benzynę - na nowojorskiej giełdzie towarowej są już najdroższe od 2 lat, tylko w ostatnich trzech dniach podrożały już blisko o 13 proc. - Skalę wzrostu cen benzyn dodatkowo potęguje paniczne zamykanie krótkich pozycji spekulacyjnych – dodają analitycy BM Reflex.

Biorąc pod uwagę, że Stany są bardzo dużym eksporterem produktów przerobu ropy naftowej, sytuacja na amerykańskim rynku przekłada się na ceny także w Europie.

Wszystko wskazuje na to, że problemy z produkcją paliw mogą się utrzymywać w najbliższych dniach, a nawet tygodniach. Pod wodą znalazła się m.in. rafineria Motiva Enterprises w Port Arthur, przerabiająca 600 tys. baryłek ropy dziennie

- nie mają dobrych wieści także analitycy portalu e-petrol.pl.

Ceny na stacjach już rosną

Już w tym tygodniu mieliśmy do czynienia z pierwszymi podwyżkami na stacjach paliw. Jak wynika z danych BM Reflex, przez tydzień ceny poszły w górę średnio o 7 gr na litrze autogazu i 2 gr na litrze benzyny. Choć wiele tu zależało od stacji – na tych niezależnych benzyna nawet taniała, na stacjach koncernów bywała w najbardziej skrajnych sytuacjach droższa nawet o kilkanaście groszy niż tydzień temu.

Średnie ceny paliw w kraju (dane za BM Reflex):

  • benzyna bezołowiowa 95 – 4,48 zł/l

  • benzyna bezołowiowa 98  -4,79 zł/l

  • olej napędowy – 4,27 zł/l

  • autogaz  –2,01 zł/l


 
W mijającym tygodniu hurtowe ceny benzyn wzrosły o blisko 180 zł netto na 1000 l.

W sytuacji, kiedy wysoki poziom cen w hurcie utrzyma się dłużej to ceny benzyny bezołowiowej 95 na stacjach mogą wzrosnąć o ponad 20 groszy na litrze. W przyszłym tygodniu wzrost  cen benzyny 95 może wynieść około 10 – 15 gr/l w zależności od stacji. Lepiej sytuacja wygląda dla oleju napędowego, chociaż i w tym wypadku czekają nas podwyżki cen średnio o do 3 – 5 gr/l. W dalszym ciągu może drożeć autogaz, skala podwyżek do 5 gr/l

- prognozują analitycy BM Reflex. Dodają, że benzyna na rynku europejskim jest najwyższa od dwóch lat. Tylko dzięki mocnemu złotemu wobec dolara, cena benzyny bezołowiowej 95 nie dochodzi do 5 zł/l, jak w wakacje 2015 r.

- Jest duże ryzyko, że podwyżki [z obecnego tygodnia – przyp.red] będą kontynuowane i już w przyszłym tygodniu popularna „95” na stacjach będzie kilkanaście groszy droższa niż obecnie – wtóruje Marcin Lipka. Pociesza jednak, iż po kilku tygodniach możliwości przerobowe ropy naftowej w USA powinny powrócić do wcześniejszych wartości, a to będzie oznaczało powrót cen paliw do poziomu sprzed burzy Harvey.

***

Więcej o: