NBP wyemituje w 2018 r. ponad 38 mln monet na 100-lecie niepodległości. Po jednej na każdego Polaka

W maju przyszłego roku Narodowy Bank Polski planuje wyemitować monety okolicznościowe z napisem "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Nie jednak w liczbie kilku czy kilkunastu tysięcy, jak to zwykle bywa, ale blisko 38,5 mln. Po jednej monecie na każdego Polaka.

Monety okolicznościowe czy wartości kolekcjonerskie Narodowy Bank Polski emituje zwykle przynajmniej kilkanaście razy w ciągu roku – upamiętniając jakieś wydarzenia, rocznice, miejsca czy osoby. Zwykle wielkość emisji to kilka czy kilkanaście tysięcy egzemplarzy, w bardzo rzadkich przypadkach ponad 1 mln (np. nakład 1,2 mln miała w zeszłym roku moneta o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę – Centralny Okręg Przemysłowy”).

W planie emisji na 2018 r. NBP zaplanował jednak sytuację bez precedensu. W maju chce wyemitować monety 5-złotowe z okolicznościowym napisem „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” w nakładzie… do 38 424 000 sztuk. Jak tłumaczy bank, to odpowiednik liczby obywateli Polski.

.. źródło: NBP

Monety nie powstaną ze specjalnie drogiego surowca - nie będą złote czy srebrne, ale wykonane z miedzioniklu (pierścień monety) oraz brązalu (rdzeń monety). Będą dokładnie takie same jak obecne 5-złotówki, różnicą będzie okolicznościowy napis.

NBP monet niestety nie będzie jednak rozdawał za darmo. Będą one dostępne w drodze zamiany w kasach oddziałów okręgowych banku centralnego. Zostaną też udostępnione bankom komercyjnym „zgodnie z zapotrzebowaniem rynku na gotówkę”.

Według Narodowego Banku Polskiego, emisja monety okolicznościowej o tak wyjątkowym nakładzie zwiększy dostępność monet okolicznościowych i spopularyzuje wiedzę o upamiętnianej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

- tłumaczy bank centralny.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec II kw. br. w obiegu było 310 mln monet pięciozłotowych. W 2016 r. NBP wyemitował ponad 35 mln monet obiegowych o nominale 5 zł. Ale robi to nieregularnie, np. w latach 2011-2014 nie wyemitowano żadnej nowej 5-złotówki.

***

Więcej o: