Monety okolicznościowe czy wartości kolekcjonerskie Narodowy Bank Polski emituje zwykle przynajmniej kilkanaście razy w ciągu roku – upamiętniając jakieś wydarzenia, rocznice, miejsca czy osoby. Zwykle wielkość emisji to kilka czy kilkanaście tysięcy egzemplarzy, w bardzo rzadkich przypadkach ponad 1 mln (np. nakład 1,2 mln miała w zeszłym roku moneta o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę – Centralny Okręg Przemysłowy”).
W planie emisji na 2018 r. NBP zaplanował jednak sytuację bez precedensu. W maju chce wyemitować monety 5-złotowe z okolicznościowym napisem „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” w nakładzie… do 38 424 000 sztuk. Jak tłumaczy bank, to odpowiednik liczby obywateli Polski.
. źródło: NBP
Monety nie powstaną ze specjalnie drogiego surowca - nie będą złote czy srebrne, ale wykonane z miedzioniklu (pierścień monety) oraz brązalu (rdzeń monety). Będą dokładnie takie same jak obecne 5-złotówki, różnicą będzie okolicznościowy napis.
NBP monet niestety nie będzie jednak rozdawał za darmo. Będą one dostępne w drodze zamiany w kasach oddziałów okręgowych banku centralnego. Zostaną też udostępnione bankom komercyjnym „zgodnie z zapotrzebowaniem rynku na gotówkę”.
Według Narodowego Banku Polskiego, emisja monety okolicznościowej o tak wyjątkowym nakładzie zwiększy dostępność monet okolicznościowych i spopularyzuje wiedzę o upamiętnianej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- tłumaczy bank centralny.
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec II kw. br. w obiegu było 310 mln monet pięciozłotowych. W 2016 r. NBP wyemitował ponad 35 mln monet obiegowych o nominale 5 zł. Ale robi to nieregularnie, np. w latach 2011-2014 nie wyemitowano żadnej nowej 5-złotówki.
***