Nowy p.o. prezesa w BOŚ. Wcześniej przez lata zajmował się mieszkalnictwem

Marcin Kaczmarczyk
Rada nadzorcza Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) podjęła w poniedziałek uchwałę o powierzeniu Bogusławowi Białowąsowi pełnienia obowiązków prezesa zarządu banku. Nowy szef BOŚ wcześniej przez lata pracował w BGK, gdzie ostatnio był zastępcą dyrektora w jednym z departamentów.

11 września Bogusław Białowąs zastąpi na stanowisku p.o. prezesa BOŚ, Emila Ślązaka – też p.o. prezesa i byłego członka Rady Nadzorczej banku, który pełnił tę funkcję od czerwca, a więc od chwili, gdy fotel BOŚ opuścił po 15 miesiąca Stanisław Kluza, kiedyś minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a potem pierwszy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Sama nominacja Białowąsa na stanowisko p.o. prezesa BOŚ nie jest zaskoczeniem. Już w czerwcu mówiono o takim scenariuszu – Ślązak miał kierować bankiem tylko przez kilka tygodni. Białowąs prawdopodobnie zostanie też prezesem BOŚ – stanie się tak po tym, jak uzyska zgodę KNF.

Specjalista od MdM

Przyszły nowy p.o. BOŚ nie ma doświadczenia w samodzielnym kierowaniu jakąkolwiek instytucją finansową, ani dużą spółką lub instytucją.

Ten absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz studiów doktoranckich Szkoły Głównej Handlowej od 15 lat związany był z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Od pięciu lat specjalizował się w współtworzeniu i realizacji przez BGK rządowych programów mieszkaniowych takich jak: Rodzina na Swoim; Mieszkanie dla Młodych; Budownictwo Komunalne i Socjalne. Ostatnio pracował w BGK na stanowisku zastępcy dyrektora w Departamencie Usług Agencyjnych w BGK.

Wcześniej Białowąs organizował i nadzorował działanie komórek kredytów trudnych w bankach komercyjnych. W jego notce biograficznej opublikowanej przez BOŚ już w czerwcu czytamy jeszcze, że jest autorem „licznych opracowań i artykułów z zakresu restrukturyzacji i windykacji, a od kilku lat z zakresu działania rządowych programów wspierających budownictwo mieszkaniowe”.

Nadchodzący p.o. prezesa BOŚ jest dodatkowo ekspertem powstałej w ubiegłym roku fundacji o nazwie Instytut Myśli Schumana. To prawicowy think tank, którego celem jest promocja myśli Roberta Schumana, jednego z ojców powojennej współpracy w Europie. Tę myśl jednak Instytut rozumie inaczej od wykładni dominującej teraz w Brukseli. Jego celem jest np. jak czytamyna stronach jego serwisu „rozwijanie współpracy z instytucjami w Europie i świecie wpływającymi na kształt Europy oraz rozwój i wdrażanie koncepcji Roberta Schumana, a w szczególności koncepcji Europy jak wspólnoty narodów opartej na fundamentach demokracji wywodzonej z korzeni chrześcijańskich.”

Więcej o: