Złoto najdroższe od roku. Kurs w górę po atomowych testach Korei Północnej

Ceny złota wzrosły w poniedziałek do najwyższego poziomu od dwunastu miesięcy. Inwestorzy skłaniają się do bezpiecznych aktywów po tym, jak Korea Północna poinformowała, że przetestowała w weekend bombę wodorową.

Ryzyko geopolityczne zwiększa popyt na bezpieczne aktywa, takie jak metale szlachetne, japońskiego jena czy szwajcarskiego franka. Cena złota z grudniowych kontraktów dochodziła w poniedziałek do 1345,50 dol., to najwięcej od września ubiegłego roku. Zdaniem analityków XTB, notowania szlachetnego kruszcu mogą zmierzać w kierunku 1377 dolarów za uncję.

Notowania złotaNotowania złota źródło: investing.com

Korea ma bombę wodorową

Północnokoreańskie media poinformowały w niedzielę o szóstej i największej do tej pory próbie bomby wodorowej, która przeznaczona jest do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych. Próba wypadła pomyślnie. Kilka godzin wcześniej zarejestrowano na terytorium Korei Północnej silne wstrząsy sejsmiczne.

- Podobnie jak w złym horrorze, w historii z Korei Północnej chwile spokoju przeplatają się z sytuacjami, po których wyskakujesz z fotela - mówi Rob Carnell, szef analityków rynków azjatyckich w ING.

W odpowiedzi na test nuklearny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że nie wyklucza ataku na Pjongjang, choć cały czas jest zwolennikiem opcji pokojowej. Trump zagroził zerwaniem wymiany handlowej z każdym państwem prowadzącymi interesy z Koreą Północną. Minister finansów USA przyznał, że przygotowuje dla prezydenta nowy pakiet sankcji, mają one na celu całkowitą blokadę ekonomiczną Korei.

+++

Kim Dzong Un się zbroi. Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną

Więcej o: