Związki zawodowe przyciągają bardzo smutnych ludzi? Zaskakujące wyniki badań

Członkowie związków zawodowych są mniej zadowoleni z pracy niż niezrzeszeni. Francuski profesor twierdzi, że przyczyna tkwi nie w związkach, a w pracownikach.

Mogłoby się wydawać, że członkostwo w związku zawodowym pozwala na osiągnięcie lepszych warunków pracowniczych, a tym samym większej satysfakcji z wykonywanej pracy. Tak się jednak nie dzieje.

Już badania z 1977 r. wykazały, że członkowie związków zawodowych wykazują niższą satysfakcję niż niezrzeszeni pracownicy, a przy tym są mniej skłonni do rzucania pracy.

Na podstawie metaanalizy odkryłem, że to nie związki czynią pracowników mniej zadowolonymi. Przeciwnie: to niezadowoleni pracownicy są skłonni wstępować do związków

napisał w Harvard Business Review profesor Uniwersytetu w Paryżu Patrice Laroche, współautor badania „Członkostwo z związkach zawodowych i satysfakcja z pracy”.

Zdaniem badacza niezadowolenie pracowników ma istotne znaczenie – to ono umacnia pozycję negocjacyjną oraz sprawia, że obie strony barykady poważnie traktują problemy pojawiające się w zakładzie pracy.

Można więc śmiało wstępować do związków. Przynależność do nich nie sprawi, że nagle przestaniemy się cieszyć ze swojej pracy.

Moje wyniki przeczą idei, jakoby związki negatywnie wpływały na satysfakcję pracowników. Niezadowolenie związkowców to fakt, ale wynika on z warunków pracy i rodzaju obowiązków, które skłaniają pracowników do przynależności związkowej

– wyjaśnia Laroche.

Menedżerowie HR powinni więc – zdaniem profesora – walczyć z utrudnieniami w pracy, zamiast marnować swoje siły na walkę ze związkami.

Patrice Laroche na potrzeby metaanalizy zestawił 235 szacunków z 59 badań opublikowanych w czasopismach naukowych w latach 1978-2015.

Więcej o: