Wahasz się czy założyć firmę. Ta decyzja rządu może ci pomóc. Wstrzymaj się do stycznia

Robert Kędzierski
Minister Pracy Elżbieta Rafalska chce wydłużenia ulgi w płaceniu składek na ZUS dla nowozałożonych firm. Warto rozważyć wstrzymanie decyzji o założeniu firmy.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej planuje zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej. Dziś osoby które decydują się na założenie firmy mogą liczyć na ważną ulgę. Składki na ZUS zamiast ok. 1200 zł mogą wynosić przez pierwsze dwa lata działalności firmy ok. 500 zł. To znacząca różnica szczególnie dla jednoosobowych firm.

Po zmianach, które Minister Rafalska opisała w rozmowie z portalem Money, obniżona składka miałaby obowiązywać również w trzecim roku. Skala obniżki miałaby być mniejsza - nie 500 a ok. 800 zł. 

Minister stwierdziła, że nowe przepisy miałyby wejść w życie na początku przyszłego roku. Nie objęłyby jednak podmiotów gospodarczych, które powstały przed tą datą. Dlatego rozważając założenie firmy warto wziąć pod uwagę możliwość uzyskania dodatkowej ulgi. 

Czytaj też: Masz kredyt we frankach? Niedługo władze rzucą ci koło ratunkowe. 

Warto przypomnieć, że rząd pracuje też nad inną ustawą, która może wpłynąć na decyzję o założeniu działalności. Jeszcze miesiąc temu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniała w rozpowie z PAP ruszą pracę nad ustawą o "małych firmach". Te, które nie przekroczyłyby przychodu na poziomie 5 tys. zł. miesięcznie (60 tys. zł rocznie) miałyby płacić niższy ZUS na stałe.

Minister Rafalska twierdzi jednak, że ten pomysł ministra Morawieckiego został zarzucony. Główne obawy to stworzenie nowej furtki wypychającej zatrudnionych na "śmieciowe" umowy zawiera w ramach "małej firmy". 

***

Więcej o: