Zmiany w Ryanairze. Wkrótce za darmo na pokład zabierzemy tylko torebkę lub laptopa

Od 1 listopada irlandzki przewoźnik zmienia swoją politykę bagażową. Na pokład samolotu będziemy mogli wnieść tylko mały bagaż podręczny - torebkę, latopa, aparat. Za wniesienie większego (do 10 kg) trzeba będzie zapłacić.

Od 1 listopada wszyscy zwykli pasażerowie, a więc ci, którzy nie mają wykupionych dodatkowych płatnych taryf - Plus, Flexi Plus, Family Plus - będą mogli wejść na pokład samolotu wyłącznie z jednym mniejszym bagażem podręcznym. Jego wymiary nie będą mogły przekroczyć 35 x 20 x 20 cm, a więc może to być np. przeciętna torebka, torba z laptopem lub aparatem foto.

Większy bagaż podręczny (do 10 kg i nie większy niż 55 x 40 x 20 cm), czyli ten, który do tej pory można było zabrać na pokład, trzeba będzie przekazać do luku, na szczęście za darmo. Ta usługa nie będzie płatna.

Jeśli jednak chcielibyśmy mieć swój większy bagaż podręczny przy sobie, będziemy musieli zapłacić - 5 euro za osobę, czyli ok. 20 zł.

Powyższa regulacja dotyczy pasażerów, którzy nie zdecydowali się na wykupienie dodatkowych "priorytetowych" taryf. Ci, którzy mają dodatkowe taryfy, będą mogli, tak jak teraz, wnieść na pokład samolotu dwa bagaże podręczne - większy i mniejszy.

Czytaj więcej: Ostatnio Ryanair oskarżał Lufthansę i niemiecki rząd o przygotowanie spisku.

Taniej za dużą walizkę do luku

Dodatkowo Ryanair, by osłodzić nieco te nieprzyjemne regulacje i zachęcić do korzystania z luku bagażowego, podwyższył dopuszczalną wagę i opłatę za bagaż rejestrowany. Teraz nasza duża walizka wysłana do luku może ważyć do 20 kg, a nie 15 kg jak wcześniej. I za jej przewiezienie zapłacimy 25 euro, a nie 35 euro – jak teraz.

Ryanair w komunikacie o wprowadzeniu nowej polityki bagażowej mówi również, że po zmianie, do bramki przed wejściem na pokład samolotu będą ustawiały się dwie kolejki - tych, którzy mają dwa bagaże podręczne, jak dotąd i tych, którzy idą tylko z mniejszym, pojedynczym bagażem.

Zmiany w polityce bagażowej wprowadził również niedawno Wizz Air. Od 29 października likwiduje podział na mały (darmowy) i duży (płatny) bagaż podręczny. Teraz każdy bagaż podręczny będzie bezpłatny, ale Wizz Air nieco obniżył jego dopuszczalne rozmiary i nie gwarantuje, że wszyscy wezmą go na pokład.

+++

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: