Moody's zaskoczył podniesieniem prognozy PKB Polski, dziś aktualizuje nasz rating. Ważna decyzja

W piątek agencja ratingowa Moody's ma dokonać przeglądu oceny wiarygodności kredytowej Polski. Kilka dni temu zaskoczyła bardzo optymistycznymi prognozami dla polskiej gospodarki.

W poniedziałek Moody’s opublikował notkę, w której przedstawił zrewidowane prognozy wzrostu PKB w Polsce w tym roku. Zrewidowane w górę, i to bardzo mocno. Analitycy agencji podnieśli je z 3,2 do aż 4,3 proc. To wyżej od wielu optymistycznych oczekiwań innych instytucji, a także znacznie powyżej oficjalnej rządowej prognozy, która wynosi 3,6 proc. (aczkolwiek przedstawiciele rządu już zapowiadają, że powinna być ona przekroczona).

Czytaj więcej na ten temat: Moody’s mocno podnosi prognozy dla PKB Polski. Informacje z gospodarki pozytywne dla ratingu 

Teraz czekamy na aktualizację ratingu kredytowego Polski. Zwyczajowo publikowana jest ona po sesji giełdowej, czyli powinniśmy się jej spodziewać późnym popołudniem lub wieczorem.

W tym momencie mamy od Moody’s ocenę na poziomie A2 z perspektywą stabilną. Agencja w swojej informacji pisała, że sytuacja gospodarcza Polski (wzrost PKB i kondycja finansów publicznych) jest pozytywna dla wiarygodności kredytowej Polski. Czy dziś ta ocena wzrośnie? Ekonomiści raczej się tego nie spodziewają.

"Balastem dla ratingu pozostaje spór na linii KE – Polska, który agencja postrzega jako negatywny dla oceny wiarygodności kredytowej i czynnik ten najprawdopodobniej powstrzyma Moody’s przed dokonaniem zmian w polskiej ocenie w najbliższym czasie" – uważa PKO BP.

Trzeba też pamiętać, że Moody’s z trzech głównych agencji już teraz ocenia nas najwyżej. Jeśli miałby coś podnosić, to zapewne najprawdopodobniej perspektywę ratingu - do pozytywnej.

Takiej samej decyzji jak PKO BP spodziewają się ekonomiści mBanku. "Wydaje się, że - biorąc pod uwagę dotychczasową komunikację i modus operandi agencji - to właśnie podniesienie perspektywy byłoby adekwatną reakcją na bardzo dobre dane fiskalne i lepsze perspektywy wzrostu (co zapowiada podniesienie prognoz wzrostu PKB na ten rok z 3,2 do 4,3%). Tym niemniej, nie jest jasne, jak zostaną ocenione kwestie instytucjonalne. W naszej opinii zrównoważą one czynnik lepszych danych. Ostatnie ruchy rynkowe (spadek rentowności obligacji i spreadów kredytowych) sugerują, że część uczestników rynku spodziewa się podniesienia perspektywy" - piszą w porannym raporcie.

Polscy ekonomiści sądzą za to, że w ślad za podwyższeniem prognozy PKB przez Moody’s mogą pójść inne agencje ratingowe.

Boją się go nawet największe państwa świata. Co to jest rating i dlaczego jest ważny?

Więcej o: