Znana amerykańska spółka napędza naszą gospodarkę bardziej niż wiele dużych polskich firm

Marcin Kaczmarczyk
Coca-Cola pochwaliła się właśnie, jak dużo znaczy dla naszej gospodarki i budżetu państwa. Dzięki temu wiemy też, jaki procent z każdej złotówki wydanej na jej napoje nad Wisłą zostaje tutaj.

Poprzez działalność produkcyjno-dystrybucyjną całkowity wkład spółek systemu Coca-Cola w polskie PKB w 2016 roku wyniósł 2,6 mld zł, co stanowiło 0,14 proc. PKB - podała Coca-Cola HBC Polska. To bardzo dużo. Już tylko z tej informacji wynika, że Coca-Cola bardzo wiele znaczy w polskiej gospodarce.

- 94 proc. produktów z portfolio Coca-Cola sprzedawanych w naszym kraju jest produkowanych w polskich fabrykach. W zeszłym roku firmy systemu Coca-Cola odprowadziły podatki o wartości 1,2 mld zł do budżetu państwa  - powiedział dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska, cytowany w komunikacie.

Amerykanie nie przesadzają z transferem zysków za granicę. 74 proc. z każdej złotówki wydanej na produkty Coca-Cola zostaje w Polsce.

Czytaj więcej: Zieloną wyspą już zdecydowanie nie jesteśmy. 5 krajów regionu rozwija się szybciej od Polski.

I do tego sporo znaczą na naszym rynku pracy. W 2016 roku firmy należące do amerykańskiego giganta zatrudniały w Polsce bezpośrednio 2172 pracowników. Ponadto – jak wyliczyła Coca-Cola - każde miejsce pracy w nich przyczyniło się do powstania sześciu kolejnych stanowisk w łańcuchu dostaw i wśród partnerów handlowych, łącznie tworząc 15230 miejsc pracy.

I te liczby raczej się nie zmniejszą. - Polska to dla nas bardzo ważny rynek, dlatego dalej chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, między innymi poprzez planowanie kolejnych inwestycji - twierdzi Nikos Kalaitzidakis,

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”