Agencja Moody's nie zaktualizowała ratingu dla Polski. Chociaż w poniedziałek podwyższyła prognozę wzrostu PKB

Jedna z trzech najważniejszych agencji ratingowych świata zrezygnowała z aktualizacji naszego ratingu. Ma taką możliwość. Nadal więc mamy jej ocenę z maja - A2 z perspektywą stabilną.

Z początkiem tygodnia Moody’s nas zaskoczył. Przypomnijmy, że w poniedziałek agencja niespodziewania podniosła prognozę wzrostu PKB w 2017 roku do 4,3 proc. z 3,2 proc. To jedna z najwyższych obecnie prognoz dla polskiej gospodarki. Moody’s ją zmienił, po bardzo dobrym odczycie PKB za drugi kwartał podanym przez GUS – zanotowaliśmy wzrost o 3,9 proc.

W piątek po amerykańskiej sesji giełdowej też nas zaskoczył. Choć może nieco mniej. Brakiem aktualizacji. Większość spodziewała się, że Moody’s choć ratingu nie zmieni, to jednak opublikuje komunikat, z którego dowiemy się np., jak agencja ocenia aktualne ryzyka polityczne związane z Polską. Nic z tego – nowej oceny nie ma.

Ważna jest więc nadal ocena z maja. Wtedy Moody’s potwierdził rating Polski na poziomie A2, jednocześnie podnosząc perspektywę ratingu do stabilnej z negatywnej. Uznano wówczas, że ryzyka fiskalne oraz inwestycyjne, a także niepewność polityczna w Polsce zmalały.

Więcej o: