Wystartował największy w Polsce i jeden z większych na świecie energetyczny blok. Zobaczcie giganta

Po miesiącach testów blok B11 Enei w Elektrowni Kozienice
ruszył pełną parą. Jak podaje spółka, to tego typu jednostka energetyczna na świecie.

9 września o godzinie 17.30 nowy blok węglowy w należącej do Enei Elektrowni Kozienice osiągnął moc 1000 MW. Po miesiącach przygotowań testów blok rozpoczął oddawanie energii do krajowej sieci elektroenergetycznej - podał Polimex-Mostostal, który wraz z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe jest wykonawcą projektu.

Wcześniej, od 1 września tego roku, blok pracował z różną mocą w celu przeprowadzenia zaplanowanych testów i prób.

– To dla nas ogromna satysfakcja, że nasza spółka ma swój udział w tak strategicznych projektach jak budowa największej i jednocześnie najsprawniejszej jednostki wytwórczej opalanej węglem kamiennym w historii krajowej energetyki – powiedział prezes Polimex-Mostostalu Antoni Józwowicz.

Teraz blok 11 działa zgodnie z przyjętym planem produkcji. Kolejne etapy to prace regulacyjne i optymalizacyjne związane z jego pracą. Termin pełnego oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia tego roku. Nowy blok na nadkrytycznych parametrach będzie osiągał o moc 1075 MW i sprawność 45,6 proc.

Zobacz najnowszy film Enei z budowy bloku w Kozienicach:

 

– Nowy blok Elektrowni Kozienice stanie się ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i jednocześnie będzie jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie – mówi prezes Enei Mirosław Kowalik.

– Blok jest największą inwestycją od czasu wybudowania naszej elektrowni i daje nam perspektywę istnienia w tej lokalizacji na długie lata. Jednocześnie blok ten jest największą tego typu jednostką energetyczną na świecie. Jesteśmy dumni, że powstał w Kozienicach – dodaje prezes Enei Wytwarzanie Krzysztof Figat.

Czytaj też: Enea o krok od zakończenia wielkiej inwestycji. "Największa tego typu jednostka energetyczna na świecie"

Dzięki nowej jednostce moc Elektrowni Kozienice wzrośnie do poziomu 4 tys. MW. Pozwoli to Enei osiągnąć 13-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Koszt inwestycji to około 6,4 mld zł brutto.

+++

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]