Prezes wielkiego banku grzmi: "Bitcoin to oszustwo, musi skończyć się źle"

Prezes JPMorgan Chase, Jamie Dimon powiedział, że wyrzuciłby z pracy każdego pracownika handlującego bitcoinem - "za głupotę". Notowania kryptowaluty spadły poniżej 4000 dol.

Zdaniem Dimona najpopularniejsza na świecie kryptowaluta „źle skończy”, w końcu imploduje. - To oszustwo, gorsze niż mania tulipanowa – powiedział Jamie Dimon.

Prezes JPMorgan Chase nawiązał do spowodowanej przez tulipany pierwszej bańki spekulacyjnej w XVII wieku. Holendrzy oszaleli wówczas na punkcie tych przywiezionych z Turcji kwiatów. Tulipany stały się synonimem bogactwa, osiągały astronomiczne ceny. Za najdroższego „semper augustus” można było kupić dom z ogrodem w Amsterdamie.

Ich cena wzrastała nawet o 2000 proc. na miesiąc. Holendrzy zaciągali kredyty, które miały być spłacone z przyszłych zysków ze sprzedaży tulipanów. Niektórzy sprzedawali wszystko co mieli, aby kupić wymarzone cebulki. 

W 1637 r. rynek tulipanów załamał się z powodu zbyt wygórowanych cen cebul, na które nie było już chętnych. Tysiące osób straciło wszystko.

To musi zakończyć się źle

Jamie Dimon uważa, że ostatni rajd cenowy bitcoina, od początku roku jego notowania skoczyły o 350 proc., głównie dzięki wybuchowi popularności w Azji , „musi skończyć się źle”.

Oświadczył, że gdyby któryś z traderów jego banku zaczął handlować bitcoinem „zwolniłby go w ciągu sekundy”.

- Z dwóch powodów. Jest to sprzeczne z naszymi zasadami i głupie. I oba są równie niebezpieczne  - podkreślił.

Szef JP Morgan wątpi, czy władze pozwolą na funkcjonowanie kryptowaluty bez nadzoru państwa, zwłaszcza jeśli coś pójdzie nie tak.

Kurs bitcoina nie zareagował dobrze na słowa Jamie’ego Dimona. Spadł w środę o blisko 10 proc., do nawet poniżej 3800 dol. Przypomnijmy, na początku września notowania zbliżyły się do poziomu 5000 dolarów.

kurs bitcoina, wrzesień 2017kurs bitcoina, wrzesień 2017 źródło: stooq.pl

***