Cenniejszy niż złoto. Cena tego surowca gwałtownie rośnie, a jest niezbędny dla gospodarki

Cena wolframu, jednego z kluczowych surowców dla zachodnich gospodarek i obronności, wzrosła przez 2,5 miesiąca o ponad 50 procent. Powodem są obawy, że Chiny wprowadzą kontrolę jego produkcji, co spowodowuje spadek podaży.

Wolfram to jeden z najważniejszych materiałów dla gospodarki i obronności krajów zachodnich. Ma wysoką twardość i gęstość, stąd używa się go do utwardzania stali w rakietach. Szeroko stosowany jest też w motoryzacji.

Chiny, skąd pochodzi ok. 80 proc. dostaw wolframu, chcą mieć pełną kontrolę nad jego handlem i planują cięcia wydobycia. Narastają obawy, że zrobią to powołując się na ochronę środowiska, kopalnie wolframu są dla niego poważnym obciążeniem.

- Chińczycy próbują narzucić kontrolę produkcji wolframu – mówi Mark Seddon z Argus Consulting. - Wykorzystują politykę ochrony środowiska do zahamowania nadlimitowej produkcji.

W Europie od początku lipca notowania wolframu skoczyły już o 52 proc. To największy wzrost ceny spośród 22 głównych surowców monitorowanych w ramach Bloomberg Commodities Index.

Limity na horyzoncie

W klasyfikacji Unii Europejskiej wolfram jest surowcem „krytycznym”, a British Geological Survey uznaje go za materiał o dużym ryzyku dostaw, którego podaż jest niezbędna dla brytyjskiej gospodarki oraz stylu życia.

Wolfram gorącym tematem stał się w 2012 r., kiedy prezydent USA Barack Obama złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko chińskim ograniczeniom produkcji.

Chiny ograniczają produkcję do około 91,3 tys. ton rocznie, ale notorycznie łamią ten limit, nawet o 50 procent. - Ma to związek m.in. z tym, że wolfram jest produktem ubocznym wydobycia innych surowców, np. molibdenu – wyjaśnia Mark Seddon.

Wygląda jednak na to, że Chińczycy skończą z nadmiarową produkcją, przynajmniej na razie. Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnych nakazało w czerwcu, aby producenci przestrzegali ustalonych kwot. Podmioty, które je przekroczą, mają wstrzymać produkcję. 

Czytaj też: 10 niezwykłych substancji, które są cenniejsze niż złoto

***

Więcej o: