Największa firma windykacyjna w Polsce musi oddać "dług" fiskusowi

Robert Kędzierski
Urząd Skarbowy zażądał od Kruka,uregulowania zaległości podatkowej. Co zrobi ze swoim "długiem" największa firma windykacyjna w Polsce?

2,6 mln zł musi oddać skarbowi państwa Kruk SA - największa firma windykacyjna w Polsce. Należność nakazała zwrócić nakazała Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu. Jak informuje ISBnews przedstawiciele Kruka zapowiedzieli, że nie zamierzają odwoływać się od decyzji Izby i uregulują należność.

Kruk to trzecia windykacyjna firma w Europie. Działa nie tylko w Polsce, ale i w Rumunii, Czechach i na Słowacji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Zysk Kruka za rok 2016 wyniósł 249 mln zł. 

Spółka wydała w całym roku na kupno wierzytelności 1,28 mld zł przy wartości nominalnej spraw wynoszącej 16,44 mld zł. To aż o 163 proc. więcej niż Kruk wydał na kupno długów poniesionych w 2015 roku.

Czytaj też: Skarbówka rusza na łowy - będzie przeglądać ogłoszenia w prasie i internecie. 

Szybki wzrost Kruka widzą akcjonariusze na giełdzie w Warszawie. Akcje spółki w ciągu roku wzrosły o ponad 60 proc. A jej wartość rynkowa wynosi teraz już 4,54 mld zł.

Badania przeprowadzone przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że wartość wierzytelności obsługiwanych przez ankietowane firmy osiągnęła poziom 100,5 mld PLN, czyli o 3 proc. więcej, niż w ostatnim kwartale 2016 r. 

Więcej o: