Korea Północna wzbudza strach, a Amerykanie odpowiadają. Wielkie przejęcie w zbrojeniówce

Próby rakietowe Korei Północnej nie pozostają bez wpływu na globalne bezpieczeństwo. Do przetasowań dochodzi także w USA, o czym świadczy najnowsza akwizycja w przemyśle zbrojeniowym.

Amerykański koncern Northrop Grumman potwierdził kupno wytwórni Orbital ATK, producenta rakiet bojowych i kosmicznych, satelitów, statków kosmicznych i amunicji.

Wartość ogłoszonej transakcji wynosi około 9,2 mld dolarów, w tym 7,8 mld płatnych w gotówce. Orbital ma miliardowe kontrakty zarówno z armią amerykańską jak i NASA

Reżim koreański straszy

Umowa to wynik prowadzonych ostatnio doświadczeń z pociskami rakietowymi przez Koreę Północną - wzrosło w ostatnich miesiącach zainteresowanie systemami obrony antyrakietowej. Transakcja może odzwierciedlać zainteresowanie Pentagonu odbudową obrony przeciwrakietowej. Przejęcie jest pierwszą od lat wielką transakcją Northrop Grumman. Dotychczas koncern skupiał się na wypracowaniu zysku dla akcjonariuszy.

Northrop Grumman jest głównym wykonawcą bombowca B-2 Spirit, projektantem i producentem nowego bombowca dla amerykańskich sił powietrznych B-21 Raider, producentem bezzałogowego statku powietrznego RQ-4 Global Hawk i głównym wykonawcą teleskopu kosmicznego James Webb.

21 sierpnia Northrop Grumman uzyskał kontrakt o wartości 328,6 mln dol. na rozwój międzykontynentalnego systemu pocisków balistycznych dla amerykańskich sił powietrznych. Podobną umowę na rozwój pocisków podpisał Boeing. Pociski, które zostaną wybrane spośród ofert tych dwóch firm i skierowane do produkcji, od 2020 roku mają stopniowo zastępować rakiety Minuteman III.

Cena oferty Northrop w wysokości 134,5 dol. za akcję stanowi premię dla akcjonariuszy Orbital w wysokości 22 procent od wartości piątkowego kursu zamknięcia na akcjach Orbitalu. Akcje tej firmy wzrosły w tym roku o 25 procent, gdy inwestorzy zwrócili uwagę na wzrost wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych.

Więcej o: