W badaniu Work Service nieco mniej niż połowa badanych (48,7 proc.) twierdzi, że pracuje zawodowo dokładnie 40 godzin w tygodniu. Niespełna 15 proc. (dokładnie 14,7) na pracę przeznacza mniej czasu. Za to aż ponad jedna trzecia (36,6 proc.) mówi o nadgodzinach. Średnia wynosi 45 godzin tygodniowo - Polacy są wśród najbardziej zapracowanych narodów świata.
Nadgodziny w pracy Polaków źródło: Work Service
Najwięcej pracują osoby o najwyższych zarobkach. Wśród zarabiających więcej niż 3999 zł miesięcznie, ponad połowa wyrabia nadgodziny, średnio 10 w tygodniu.
Sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, najlepsza od lat – widać to w twardych danych, które publikuje ministerstwo pracy czy Główny Urząd Statystyczny. Bezrobocie mamy najniższe od 1991 roku (w sierpniu pozostało na poziomie 7,1 proc.), liczba nowych ofert pracy też osiąga rekordowe poziomy.
Czytaj też: Bezrobocie stoi w miejscu, trzeci miesiąc z rzędu. Rząd się cieszy, ekonomiści już mniej
Ale te dane mają drugie oblicze. Części firm coraz trudniej jest znaleźć pracowników. Widać to między innymi w badaniach GUS dotyczących koniunktury gospodarczej. Pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych firmy powoli dochodzą do ściany.
"Od 2013 r. zwiększa się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych (74,8% w sierpniu 2013 r., 78,5% w sierpniu 2014 r.). W sierpniu br. kształtuje się ono na poziomie 83,4% (najwyższym od grudnia 2008 r.), bardziej znaczącym od odnotowanego w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat (79,6% przed rokiem, 79,5% w sierpniu 2015 r.)" - czytamy w raporcie GUS.
Firmy są więc w takiej sytuacji, że mogą albo przestawiać się na automatyzację produkcji (jeśli to w ich przypadku w ogóle możliwe), albo dosypywać pracownikom nadgodziny.
Jest jeszcze jeden skutek tej sytuacji - wzrost presji płacowej. Powoli zaczyna ją już być widać. Średnia płaca brutto w sierpniu w polskich firmach urosła aż o 6,6 procent - podał GUS. To najszybszy wzrost od stycznia 2012.
Czytaj też: Polski rynek pracy rozgrzany do czerwoności. Średnia płaca w górę o ponad 6 procent
+++