Takiego ożywienia w Niemczech i Francji nie było od ponad sześciu lat. To świetne wieści dla polskiej gospodarki

Rafał Hirsch
Poziom aktywności gospodarczej w Niemczech, Francji i całej strefie euro jest najwyższy od lat - pokazują to opublikowane dziś wyniki comiesięcznych badań wśród przedsiębiorców. Można spodziewać się tam szybszego wzrostu gospodarczego, co będzie pomagać także polskim firmom.

Najlepiej od kwietnia 2011

Indeksy PMI, które mierzą kondycję firm przemysłowych są w Niemczech i we Francji na poziomie najwyższym od początków 2011 roku.

Indeksy powstają na podstawie odpowiedzi menedżerów w firmach na 5 prostych pytań: o to czy produkcja rośnie czy spada, o to samo w przypadku zamówień, zatrudnienia i zapasów oraz cen. Odpowiedzi przelicza się na skalę od zera do stu – jeśli wynik jest powyżej 50 punktów, wtedy mamy ożywienie, poniżej 50 punktów mamy recesję. 

PMI dla niemieckiego przemysłu we wrześniu urósł do poziomu 60,6 punktów. Ostatni raz tak duży optymizm obserwowano tam w kwietniu 2011.

Był to czas jeszcze przed bankructwem Grecji, kiedy wydawało się, że strefa euro bezpiecznie wychodzi z globalnego kryzysu finansowego na prostą. Problemy, które wpędziły strefę euro w recesję, a potem kilkuletnią stagancję pojawiły się dopiero parę miesięcy później. 

Co ważne, w przeszłości wzrost indeksu PMI idzie w parze ze wzrostem gospodarczym. Firma IHS Markit, która oblicza te indeksy prognozuje, że tempo wzrostu PKB przyspieszy

Znaczenie dla Polski

Niemcy to nasz najważniejszy partner handlowy, więc szybszy wzrost gospodarczy tam oznacza większy eksport z Polski do Niemiec a tym samym szybszy wzrost gospodarczy także w Polsce.

Podobnie jak w Niemczech wygląda sytuacja w gospodarce francuskiej. Tam PMI wzrósł właśnie do poziomu najwyższego od maja 2011. Podobnie jest z PMI dla całej strefy euro – tu też jesteśmy najwyżej od maja 2011. We wszystkich tych przypadkach wyniki są znacznie lepsze od oczekiwań.

Świetne wieści z gospodarki europejskiej natychmiast umocniły  euro w stosunku do dolara i innych walut. Na przykład frank szwajcarski jest najtańszy do euro od stycznia 2015.

Frank szwajcarski tanieje po świetnych danych z NiemiecFrank szwajcarski tanieje po świetnych danych z Niemiec wykres: investing.com

W efekcie na naszym rynku kurs franka zszedł na chwilę nawet poniżej 3,68 PLN. Euro jest u nas stabilne i kosztuje 4,27 PLN.

Więcej o:
Komentarze (19)
Gospodarka Niemiec pędzi najszybciej od sześciu lat. We Francji to samo.
Zaloguj się
 • kmwsm

  Oceniono 5 razy 3

  Wskoczyli na wozek ciagniety przez niemiecka i francuska lokomotywe i pluja z niego

 • sobrius

  Oceniono 11 razy 3

  W przypadku współczesnej polskiej gospodarki wystarczy, że w otoczeniu panuje dobra koniunktura.

 • aqua7x

  Oceniono 13 razy 1

  i juz wiadomo skad takie wyniki w vat i pit... jak sie kreci to sie kreci wszedzie...

 • bcde

  0

  Kiedy budowano piramidy w Egipcie, też było tam ożywienie gospodarcze i mnóstwo ludzi miało pracę. Pozostaje pytanie o sensowność tej pracy i korzyści dla zwykłych ludzi.
  Obecne ożywienie gospodarcze we Francji i Niemczech wynika z tego, że ich rdzenni mieszkańcy zap..lają na obcych najeźdźców, którzy traktują jako oczywistość, że nigdy pracować nie będą, bo od pracownia na nich są głupi niewierni, którzy wkrótce oficjalnie staną się ich niewolnikami.

 • hundehasser

  Oceniono 4 razy 0

  Doskonała wiadomość. Będzie więcej na zasiłki dla nowych mieszkańców.

 • berek-oberek

  Oceniono 4 razy 0

  No to będziemy mieli przerąbane, gdy zacznie się "wychładzanie" gospodarek światowych.

 • dwa_grosze

  Oceniono 9 razy -1

  Zdychajaca euroszkapa zlapala jeszcze jeden oddech. Zobaczymy na jak dlugo temu eurotrupowi to wystarczy.

 • kertog123

  Oceniono 5 razy -1

  To bardzo zle dla Polski bo niestety PISlam bedzie jeszcze rzadził mając wspomaganie z UE a jak przyjdzie kryzys to sie zawali ta bolszewia. Szkoda Polski i szkoda tych straconych lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX