Negocjacje prowadzone z China Post Group dotyczyły m.in. przewozu koleją kontenerów z przesyłkami, które chińska poczta będzie przekazywała do Międzynarodowego Urzędu Wymiany (IOE) w Małaszewiczach. Stamtąd będą rozsyłane przez Pocztę Polską do operatorów europejskich w 30 krajach.
Wejście we współpracę z zagranicznymi operatorami to element nowej strategii rozwoju Poczty Polskiej na lata 2017-2021. Jej celem jest koordynacja wymiany handlowej między Azją a Unią Europejską i stworzenie hubu logistycznego dla e-commerce na Nowym Jedwabnym Szlaku.
– Korzyści z pośrednictwa Poczty w handlu z Chinami czerpać będą także polskie przedsiębiorstwa. Kraj z 1,3 mld potencjalnych klientów jest idealnym rynkiem docelowym dla eksportu – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. – Nawet drobni producenci i sprzedawcy mogliby z łatwością dotrzeć do chińskich klientów. Dzięki szybszej dostawie i większemu asortymentowi, korzyści będą mogą mogli odnieść klienci w obu krajach.
Poczta Polska postanowiła pójść z duchem czasu i otworzyć się na coraz nowe i innowacyjne rozwiązania, z których skorzystają przede wszystkim drobni klienci. Przez kilka ostatnich miesięcy dziewięć start-upów przeprowadzało pilotaże swoich projektów zgłoszonych w ramach programu „GammaRebels powered by Poczta Polska”, korzystając z infrastruktury narodowego operatora.
Zapewne najbardziej klientom Poczty spodobałby się Pakomatic, czyli coś na kształt Paczkomatów InPost. Urządzenia, umożliwiające odbieranie i nadawanie paczek, miałyby być montowane w domach wielorodzinnych. Zresztą, jak informuje w rozmowie z Newseria Biznes Łukasz Łapiński z Pakomatic, firma rozpoczęła już wdrożenia tego typu urządzeń na warszawskim Żoliborzu. - Pierwsze urządzenia trafią wkrótce do wspólnot i będą one miały możliwość przetestowania ich – mówi Łapiński.
Inne projekty to np. budki telemedyczne w oddziałach pocztowych (umożliwiają zdalne konsultacje z lekarzem oraz wykonanie podstawowych badań – np. EKG czy pomiar ciśnienia) albo Hyper Poland, czyli pojazd typu Hyperloop przeznaczony do automatycznego załadunku i przewozu przesyłek pocztowych. Ideę Hyperloop – czyli mknących z prędkością 1200 km/h kapsuł w specjalnie przygotowanych rurach o obniżonym ciśnieniu - cztery lata temu zaprezentował Elon Musk.
+++