Ruszył nowy bank w Polsce. Czy Envelo Bank zawojuje rynek?

W środę 27 września w końcu wystartował Envelo Bank. Za nową marką na rynku stoi "stary znajomy" - Bank Pocztowy.

Envelo Bank to odpowiedź Banku Pocztowego na odjeżdżający świat finansowych innowacji. Bank Pocztowy nigdy nie zaoferował swoich klientom np. aplikacji mobilnej, skupiając się za to m.in. na obsłudze klientów w placówkach pocztowych. Teraz otwiera się na nowocześniejszych i bardziej aktywnych klientów - i robi to właśnie poprzez markę Envelo Bank. Po kilku latach przygotowań w końcu ruszył internetowy serwis transakcyjny banku oraz jego aplikacja mobilna (dostępna na smartfony z systemami Android oraz iOS).

W ofercie Envelo Banku znajdują się obecnie: konto osobiste i firmowe, lokaty oraz kredyt gotówkowy. Rachunek osobisty to przyzwoita propozycja - jest darmowy, karta do niego też może być bezpłatna (bezwarunkowo nic nie płacą osoby poniżej 26 lat, pozostali muszą dokonać jednej płatności kartą w miesiącu i mieć wpływy min. 1000 zł miesięcznie na rachunek). Darmowe są także wypłaty ze wszystkich bankomatów każdej sieci w całej Polsce. Bezpłatne są też przelewy elektroniczne, natomiast za te realizowane m.in. w placówkach pocztowych będą pobierane prowizje. W ramach bonusu, klienci Envelo Banku mogą otrzymać nawet do 200 zł zwrotu w skali roku za zakupy w internecie z dostawą realizowaną przez Pocztę Polską. Konto można założyć przez internet.

Podobnie cenowo jak konto osobiste wygląda rachunek firmowy. Jego prowadzenie też jest darmowe, opłatę za kartę łatwo obejść (wystarczą miesięczne płatności na 300 zł), nie płaci się nic też za przelewy elektroniczne. Także wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju są darmowe, ale tylko do czasu – a konkretnie do końca 2018 r. Potem będą kosztować 2 zł.

Nie zachwyca z kolei niestety na razie oferta depozytowa Envelo Banku. Miesięczna lokata mobilna na 1,50 proc. w skali roku czy 8-miesięczna lokata internetowa na 1,38 proc. w skali roku to warunki słabe.

Inną „ciekawostką” w Envelo Banku jest m.in. system obsługi faktur, odczytujący dane wystawcy na podstawie zdjęcia dokumentu. Po jej zatwierdzeniu będzie można ją opłacić dosłownie jednym kliknięciem.

Oferta banku - zarówno ta produktowa jak i dotycząca konkretnych udogodnień - ma być z czasem rozszerzana. Na razie brakuje choćby rachunków walutowych czy Blika (o płatnościach zbliżeniowych telefonem nie wspominając).

Konta w Envelo Banku nie mogą założyć… klienci Banku Pocztowego. To znaczy - jest to możliwe, ale pod warunkiem zamknięcia dotychczasowego rachunku. Tym samym nadal nie będą mogli korzystać np. z aplikacji mobilnej. Jak tłumaczyli niedawno przedstawiciele Banku Pocztowego portalowi Cashless.pl, Envelo Bank ma przyciągnąć zupełnie nowych klientów, celem nie jest migracja dotychczasowych klientów Banku Pocztowego do Envelo Banku.

***

Więcej o: