Ruszyła budowa jednego z najwyższych budynków w Warszawie. Prawie 200-metrowy wieżowiec ma być gotowy za trzy lata

W centrum stolicy przybędzie kolejny wieżowiec. Skyliner to największa jak do tej pory inwestycja firmy Karimpol w regionie. Jej wartość może przekroczyć 100 mln euro.

Pod biurowiec przy Rondzie Daszyńskiego wmurowano kamień węgielny – w ten sposób symbolicznie rozpoczęła się inwestycja, bo sama budowa wystartowała wcześniej we wrześniu (prace ziemne zaczęły się w ubiegłym roku). Ma potrwać 33 miesiące.

Inwestor to Grupa Karimpol, która w naszym kraju działa od 1997 roku, a poza tym w Czechach, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Rosji, na Słowacji i na Węgrzech. W Polsce do tej pory zrealizowała siedem inwestycji biurowych – wszystkie w Warszawie (m.in. budynki Mistral i Passat przy Alejach Jerozolimskich, niedaleko Miasteczka Orange oraz trzy budynki Equator, przy tej samej ulicy).

Nowy wieżowiec Skyliner wyróżniać się będzie wysokością – ma sięgnąć 195 metrów. Przeznaczony będzie głównie na biura – na ten cel zarezerwowano 30 poziomów. Na czterech kolejnych powstaną pomieszczenia handlowo-usługowe. Łączna powierzchnia najmu to blisko 44 tys. metrów kwadratowych. Na wysokości 165 metrów ma znaleźć się dwupoziomowy Skybar z widokiem na panoramę Warszawy, z dedykowaną windą.

Czytaj też: Są pieniądze na budowę Centrum Marszałkowska. Ścisłe centrum Warszawy niedługo się zmieni

Budynek zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski, za realizację prac budowlanych odpowiada firma Warbud. Koszt całej inwestycji może sięgnąć ponad 100 milionów euro – tak Harald Jeschek, partner zarządzający Karimpolu szacował na początku ubiegłego roku. Pieniądze na realizację będą pochodzić z kredytu od Pekao SA.

W Warszawie w ostatnim czasie obrodziło inwestycjami wysokich biurowców. Poza Skylinerem obecnie buduje się jeszcze Varso – który ma mieć aż 310 metrów wysokości i będzie najwyższym wieżowcem w UE, Generation Park na 140 metrów, Spark – 130 metrów, The Warsaw Hub – także 130 metrów, Mennica Legacy Tower – 140 metrów i Spinnaker – 203 metry.

Czytaj też: Tak zmieni się panorama Warszawy. Oto najpiękniejsze i najwyższe wieżowce, które wkrótce powstaną w stolicy

Według najnowszego raportu Skyline Tracker (z sierpnia tego roku), przygotowywanego przez firmę Cushman & Wakefield, w ciągu ostatnich 10 lat zasoby nieruchomości biurowych w Warszawie zwiększył się ponad dwukrotnie. Największy wzrost nastąpił w ciągu minionego 1,5 roku.

- Przewidujemy, że podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie w 2017 r. wyniesie 320 000 mkw., czyli nieco powyżej średniej z lat 2012-2016. W kolejnych dwóch latach spodziewamy się oddania do użytku 190 000 mkw. (2018 r.) i 315 000 mkw. (2019 r.) - mówi Kamila Wykrota, partner, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych, Cushman & Wakefield w Polsce. - Natomiast w 2020 r. jeśli warunki ekonomiczne się nie zmienią i deweloperzy zrealizują swoje plany, w stolicy padnie nowy rekord z 430 000 mkw. nowej powierzchni biurowej oddanej na rynek - dodaje. Jej zdaniem, rosnąć będzie liczba inwestycji w centralnych lokalizacjach stolicy.

+++

Więcej o: