Pod biurowiec przy Rondzie Daszyńskiego wmurowano kamień węgielny – w ten sposób symbolicznie rozpoczęła się inwestycja, bo sama budowa wystartowała wcześniej we wrześniu (prace ziemne zaczęły się w ubiegłym roku). Ma potrwać 33 miesiące.
Inwestor to Grupa Karimpol, która w naszym kraju działa od 1997 roku, a poza tym w Czechach, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Rosji, na Słowacji i na Węgrzech. W Polsce do tej pory zrealizowała siedem inwestycji biurowych – wszystkie w Warszawie (m.in. budynki Mistral i Passat przy Alejach Jerozolimskich, niedaleko Miasteczka Orange oraz trzy budynki Equator, przy tej samej ulicy).
Nowy wieżowiec Skyliner wyróżniać się będzie wysokością – ma sięgnąć 195 metrów. Przeznaczony będzie głównie na biura – na ten cel zarezerwowano 30 poziomów. Na czterech kolejnych powstaną pomieszczenia handlowo-usługowe. Łączna powierzchnia najmu to blisko 44 tys. metrów kwadratowych. Na wysokości 165 metrów ma znaleźć się dwupoziomowy Skybar z widokiem na panoramę Warszawy, z dedykowaną windą.
Budynek zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski, za realizację prac budowlanych odpowiada firma Warbud. Koszt całej inwestycji może sięgnąć ponad 100 milionów euro – tak Harald Jeschek, partner zarządzający Karimpolu szacował na początku ubiegłego roku. Pieniądze na realizację będą pochodzić z kredytu od Pekao SA.
W Warszawie w ostatnim czasie obrodziło inwestycjami wysokich biurowców. Poza Skylinerem obecnie buduje się jeszcze Varso – który ma mieć aż 310 metrów wysokości i będzie najwyższym wieżowcem w UE, Generation Park na 140 metrów, Spark – 130 metrów, The Warsaw Hub – także 130 metrów, Mennica Legacy Tower – 140 metrów i Spinnaker – 203 metry.
Czytaj też: Tak zmieni się panorama Warszawy. Oto najpiękniejsze i najwyższe wieżowce, które wkrótce powstaną w stolicy
Według najnowszego raportu Skyline Tracker (z sierpnia tego roku), przygotowywanego przez firmę Cushman & Wakefield, w ciągu ostatnich 10 lat zasoby nieruchomości biurowych w Warszawie zwiększył się ponad dwukrotnie. Największy wzrost nastąpił w ciągu minionego 1,5 roku.
- Przewidujemy, że podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie w 2017 r. wyniesie 320 000 mkw., czyli nieco powyżej średniej z lat 2012-2016. W kolejnych dwóch latach spodziewamy się oddania do użytku 190 000 mkw. (2018 r.) i 315 000 mkw. (2019 r.) - mówi Kamila Wykrota, partner, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych, Cushman & Wakefield w Polsce. - Natomiast w 2020 r. jeśli warunki ekonomiczne się nie zmienią i deweloperzy zrealizują swoje plany, w stolicy padnie nowy rekord z 430 000 mkw. nowej powierzchni biurowej oddanej na rynek - dodaje. Jej zdaniem, rosnąć będzie liczba inwestycji w centralnych lokalizacjach stolicy.
+++