Tak Morawiecki chce wesprzeć przedsiębiorców i zwalczać biurokrację. Pokazał projekt ustawy

Podniesienie progu przychodów dla "małych podatników", wliczanie wynagrodzenia małżonki do kosztów uzyskania przychodu czy możliwość jednorazowego rozliczenia straty do 5 mln zł - to najważniejsze punkty projektu ustawy, którą wicepremier Mateusz Morawiecki chce wesprzeć przedsiębiorców.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji można już zapoznać się z projektem ustawy „o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym”. Zaproponowane regulacje mają „znieść zbędne obciążenia biurokratyczne” czy „przyczynić się do zauważalnej poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce”. A konkretnie?

Do najważniejszych propozycji zmian należy m.in. podniesienie z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu przychodów uprawniających do uzyskania statusu "małego podatnika". Taki status uprawnia podatników PIT (prowadzących działalność gospodarczą) i CIT do wyboru kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek, jednorazowej amortyzacji do 50 tys. euro rocznie, a w przypadku podatników CIT daje także możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 15 proc. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że wskutek podniesienia progu przychodowego status „małego podatnika” będzie mogło uzyskać dodatkowo ok. 15 tys. przedsiębiorców.

Inną zmianą zaproponowaną przez Morawieckiego jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu wartości pracy małżonka i małoletnich dzieci. Z ustawy o PIT zostanie usunięty podkreślony fragment.

.. .

Tym samym nie byłoby już różnicy w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę osoby małżonka i małoletnich dzieci i wynagrodzenia innych osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę. Ministerstwo Rozwoju policzyło, że uznanie za koszt uzyskania przychodu pensji małżonka na poziomie 104 tys. zł rocznie (to mniej więcej dwa razy tyle, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce) pozwoli na obniżenie wartości podatku o 15 tys. zł w skali roku. Resort nie potrafi dokładnie oszacować, ile osób dokładnie mogłoby skorzystać z takiego rozwiązania, ale pisze nawet o ponad 38 tys. podatników.

Projekt Morawieckiego zakłada także możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Obecnie o dochód można obniżyć o stratę w kolejnych 5 latach podatkowych, ale wysokość obniżenia w żadnym roku nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty. W proponowanej przez Morawieckiego zmianie dopiero strata powyżej 5 mln zł byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach.

Poniżej obecny fragment ustawy o PIT oraz ustęp 3b, który chce dodać Morawiecki.

.. .

.. .

Ale propozycji zmian jest znacznie więcej - to także np. likwidacja obowiązków informacyjnych m.in. o okresie zawieszenia wykonywania działalności, umożliwienie podatnikom podatku od czynności cywilnoprawnych składania zbiorczej deklaracji oraz jednorazowej zapłaty podatku z tytułu wszystkich umów o jednorodnym charakterze czy ograniczenie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach o najniższych wskaźnikach wypadkowości i warunkach środowiska pracy w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia.

- Nasz projekt to ponad 50 uproszczeń, które sprawią, że w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat przynajmniej 3,8 mld zł - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Większość regulacji zapisanych w projekcie ustawy miałaby wejść w życie nawet z początkiem 2018 r., jednak niektóre (m.in. właśnie wliczanie pracy małżonka w koszty uzyskania przychodu czy możliwość jednorazowego rozliczenia straty do 5 mln zł) mogłyby wejść nawet rok później.

***