Złota rączka z IKEA. Pomoże skręcić stolik, wyręczy w ogrodzie

Ikea wchodzi w ekonomię współdzielenia. Wykupiła 100 proc. akcji startupu TaskRabbit, który pozwala na szybkie wynajęcie pomocnika do różnych prac, w tym wykończeniowych

„Ikea Group, największy sprzedawca domowych mebli na świecie, podpisała warunkową zgodę na przejęcie 100 proc. udziałów w TaskRabbit, firmie zarządzającej platformą usług na żądanie” – napisano w oficjalnym komunikacie Ikei.

TaskRabbit pozwala w łatwy sposób znaleźć pomocnika do prostych zadań. Na platformie popularne są tzw. złote rączki, zadania związane z instalacją, przenoszeniem i składaniem mebli, prace w ogrodzie itd. Firma bezpośrednio zatrudnia tylko 60 osób, ale w ramach platformy 60 tys. pomocników z USA i Wielkiej Brytanii łapie dodatkowe zlecenia.

Pod koniec zeszłego roku Ikea współpracowała ze startupem w ramach pilotażowego programu w Londynie. Użytkownicy pomagali skręcać meble kupione od szwedzkiego producenta. Współpraca na tyle spodobała się oby stronom, że usługa będzie dostępna na stałe.

Umowa została podpisana 25 sierpnia, a wejdzie w życie w październiku. Choć Ikea będzie wtedy właścicielem TaskRabbit, to firma pozostanie niezależna i w dalszym ciągu będzie umożliwiać świadczenie zróżnicowanych usług, nie tylko na rzecz Ikei.

– W zmieniającym się środowisku handlu ciągle staramy się ulepszać i wprowadzać produkty i usługi, dzięki którym życie naszych klientów będzie odrobinę łatwiejsze. Wejście w obszar ekonomii współdzielenia również ma to na celu. Będziemy mogli uczyć się na podstawie cyfrowych doświadczeń TaskRabbit, jednocześnie umożliwiając klientom Ikei przystępny serwis odpowiadający potrzebom współczesnego konsumenta – komentuje prezes Ikei Jesper Brodin.

TaskRabbit obecnie działa w 40 miastach Stanów Zjednoczonych i w Londynie. Niewykluczone jednak, że dzięki nowemu sojusznikowi dotrze też do Polski.

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]