2,35 mld zł dla rodzin górniczych. Po 10 tys zł. Za utracone deputaty węglowe

Robert Kędzierski
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, oznajmił, że rząd wypłaci z budżetu państwa 2,35 mld złotych emerytowanym górnikom i ich rodzinom. I na ten wydatek pieniądze mają pochodzić "z uszczelnienia vatu".

240 tys. rodzin górniczych otrzyma po 10 tys. złotych tytułem rekompensat za utracone deputaty węglowe. Decyzję ogłosił w piątek Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Deputat to część wynagrodzenia za pracę, który pracodawca wypłaca w naturze. Należy się również emerytom i rencistom pracującym kiedyś w kopalniach. Ci, którzy otrzymują świadczenia od państwa deputaty wciąż otrzymują. Osoby, którym pieniądze wypłacają niektóre spółki węglowe świadczeń z tytułu deputatów nie otrzymują mniej więcej od roku 2012. Przedsiębiorstwa przestały je wypłacać tłumacząc się koniecznością oszczędności. 

Czytaj też: Górnicy boją się, że PiS stał się "antywęglowy".

Dziś te niewypłacone pieniądze chce zwrócić państwo. 2,35 mld złotych, które otrzyma w sumie 240 tys. emerytowanych górników i ich rodziny, są rekompensatą za deputaty, których spółki węglowe już nie wypłacają. Jak donosi TVN pieniądze na świadczenia mają pochodzić "z uszczelnienia podatku VAT". Jak wyjaśnił PAP Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, odpowiednia ustawa umożliwiająca uruchomienie wypłat, została złożona w sejmie w piątek. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zrealizowanie ustawy będzie wymagało korekty w tegorocznym budżecie.

Górnicy i ich rodziny pieniądze z tytułu deputatów mają otrzymać jeszcze w tym roku. 

Dopłacamy do interesu

Z raportu przygotowanego przez ekspertów z think-tanku WiseEuropa wynika, że do górnictwa i energetyki węglowej w latach 1990-2016 dopłaciliśmy prawie 230 mld zł. Kwota nie zawiera kosztów zewnętrznych, takich jak na przykład społeczny koszt zdrowia.

W przeliczeniu na obywatela "dopłata do węgla" wyniosła 1910 zł. Tylko w ubiegłym roku sektor węglowy kosztowały 9,2 mld zł. Od 1990 roku - prawie 230 mld zł.

***

ZUS już dawno zbankrutował. Mamy trzy warianty, jak się zabezpieczyć na starość [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 4]

Więcej o: