Ważna agencja ratingowa podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Problemy możliwe dopiero w przyszłości

Marcin Kaczmarczyk
Agencja Fitch podniosła prognozę wzrostu PKB Polski do 4 proc. w tym roku. Miesiąc temu podobną decyzję podjął Moody's i niewykluczone, że na taki krok zdecyduje się 20 października również ostatnia z trzech najważniejszych agencji ratingowych świata - S&P Global Ratings.

Zdaniem analityków z agencji Fitch nasza gospodarka urośnie w tym roku o 4 proc., a nie o 3,3 proc., jak prognozowali wcześniej. Pozytywnie zaskoczył ich wyższy od oczekiwań wzrost PKB w drugim kwartale 2017 roku – 3,9 proc. Zakładają, że w kolejnych miesiącach roku z pewnością nie będzie gorzej.

Naszą gospodarkę napędza teraz kilka silników. - Konsumpcja korzysta z silnego rynku pracy (stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,8 proc.), solidnego wzrostu płac (+6,6 proc. rdr w sierpniu) oraz większych transferów do rodzin - czytamy w raporcie.

Ale to nie wszystko. Fitch prognozuje przyspieszanie wydatkowania funduszu unijnych w drugiej połowie roku, co sugeruje znaczny wzrost produkcji budowlanej w sierpniu (+23,5 proc. w porównaniu do danych sprzed roku). To zwiększy inwestycje.

W przyszłym roku i w 2019 już tak pięknie nie będzie – tempo PKB wg prognoz agencji zmniejszy się do 3,2 proc. rocznie. Zarówno z powodu efektu bazy, jak i zacieśnienia polityki monetarnej. Najnowsze dane, tak na marginesie, dotyczące inflacji sugerują, że to tego zacieśnienia może dojść wcześniej niż do tej pory się wydawało – inflacja w Polsce wynosi już 2,2 proc.

Czytaj więcej: Nie jesteśmy już zieloną wyspą. 5 krajów regionu rozwija się już szybciej od Polski.

Fitch idzie śladem innych analityków

Fitch nie jest pierwszą agencją, która podniosła ostatnio prognozy wzrostu PKB Polski. Miesiąc temu zrobił to Moody’s. Jego ekonomiści zakładają, że nasza gospodarka urośnie w tym roku aż o 4,3 proc., a nie 3,2 proc., jak wydawało im się wcześniej.

Zdaniem ekspertów z Moody’s za tak szybki wzrost gospodarczy w największym stopniu odpowiadać będzie konsumpcja prywatna oraz powolna, ale za to stała, poprawa w inwestycjach.

W połowie września o polskiej gospodarce mówił też Felix Winnekens, główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski. - Dane kwartalne są coraz mocniejsze, podobnie jak w innych krajach regionu, w których musieliśmy podnosić w górę nasze prognozy wzrostu. Uważamy też, że istnieje pewna presja w górę dla prognoz wzrostu Polski. Planujemy publikację aktualizacji raportu na temat Polski 20 października i to będzie prawdopodobnie dobry moment, by ponownie ocenić prognozę na 2017 r. - tłumaczył analityk.

Pozytywnie o najbliższej przyszłości naszej gospodarki wyraziły się też ostatnio dwa znane banki inwestycyjne - Goldman Sachs i Morgan Stanley. Ten pierwszy prognozuje że dynamika PKB Polski w 2017 r. sięgnie 4,4 proc., a nie 4,3, jak myślał z początkiem września. Z kolei Morgan Stanley przewiduje, że nasza gospodarka w tym roku wzrośnie o 4,1 proc., a nie z 3,1 proc, jak uważał jeszcze niedawno.

Czytaj więcej: W Polsce już ponad 120 tys. wolnych etatów. Pracownicy z Ukrainy są absolutnie niezbędni.

Problemy możliwe w dalszej przyszłości

Czeka nas więc silny wzrost gospodarczy, dobrobyt i zero większych problemów? Bez przesady. Prognozy analityków wspominają też o ryzykach – w tym między innymi politycznych związanych z konfliktem z Unią Europejską. Zakładają jednak, że Orban zablokuje poważne działania Unii Europejskiej związane z łamaniem przez rząd trójpodziału władzy. W najbliższym czasie Bruksela więc nam w żaden sposób nie zaszkodzi.

A do ewentualnego ograniczenia funduszy unijnych dla Polski może dojść, ich zdaniem, dopiero nie wcześniej niż w kolejnym cyklu budżetowym UE, a więc dopiero w latach 2021-2027.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (35)
Ważna agencja ratingowa podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Problemy możliwe dopiero w przyszłości
Zaloguj się
 • krark

  Oceniono 21 razy 11

  ..."Ważna agencja ratingowa podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Problemy możliwe dopiero w przyszłości"...
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Podobnie brzmi mądrość ludowa: Na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni(e) ma.
  Zaiste odkrywcze zdanie, ze w przyszłości mogą pojawić się problemy.
  Wiesiołyje riebiata z Czerskiej, ogarnijcie się wreszcie. Opozycja przyjęła twarz Szczerby.

 • premio12

  Oceniono 19 razy 9

  Czeka nas więc silny wzrost gospodarczy, dobrobyt i zero większych problemów? Bez przesady - ten cytat pokazuje że im gorzej dla Polski tym bardziej zdradzieckie mordy rechoczą na Czerskiej...

 • Adam Persson

  Oceniono 19 razy 9

  Chodzą słuchy, że Soros domaga się od totalnych podjęcia działań radykalnych w celu zapobiezenia niechcianemu rozwojowi Polski. Aktyw mlodziezowy PO i .N ma podobno przeprowadzac akcje dywersyjne w rafineriach, kopalniach i duzych zakladach przemyslowych.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 18 razy 4

  Powariowali w tych agencjach czy co? I kto ma im pomoc? Ulica? Zagranica?

 • antypopis

  Oceniono 7 razy 3

  No i co, towarzyszu Balcerowicz? A może wy, towarzyszu Rotffeld-Rostowski z Bydgoszcza?
  Podobno po miał być armagedon po dojściu do władzy nieodpowiedzialnych przygłupów z PIS?
  Gdzie teraz jesteście, śmierdzące kłamliwe gnoje?
  Zastanawiacie się na czerskiej u Michnika, co by tu można zrobić, żeby jednak jeszcze się kiedyś dorwać do polskiego koryta, i jeszcze się nachapać?

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 2 razy 2

  Wolność równość demokracja
  Wolność równość demokracja
  Precz z kaczorem dyktatorem
  Precz z kaczorem dyktatorem

 • nino.rota

  Oceniono 10 razy 2

  Brawo PiS!

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 18 razy 2

  "W najbliższym czasie Bruksela więc nam w żaden sposób nie zaszkodzi"
  jakiż to musi być ból u totalnych

 • aj-ti-aj

  Oceniono 3 razy 1

  Gdy obniżano na mrating redakcja mieszcząca swoją siedzibę przy ulicy Czerskiej w Warszawie wysmarowała co najmniej 600 artykułów jaka katastrofa, dziś jeden suchy artykuł, z dopiskiem, w przyszłości może być gorzej. Zaiste analitycy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX