JP Morgan wprowadził do swojego wewnętrznego regulaminu nowy artykuł dotyczący sytuacji nadzwyczajnych, takich jak atak nuklearny. Artykuł precyzuje, w jaki sposób w takiej sytuacji zwoływać posiedzenia Rady Dyrektorów, kto je może zwołać i jakie musi być na takich posiedzeniach quorum.
Artykuł w katalogu sytuacji nadzwyczajny wymienia między innymi atak na Stany Zjednoczone, katastrofę nuklearną albo atomową, ataki bronią biologiczną i chemiczną, ataki terrorystyczne.
Artykuł w regulaminie JP Morgan dotyczący m.in. ataku nuklearnego źródło: J.P. Morgan
W normalnej sytuacji na posiedzeniu Rady Dyrektorów banku musi być obecna co najmniej jedna trzecia członków Rady, aby osiągnąć quorum niezbędne do oficjalnego podejmowania decyzji. W sytuacji nadzwyczajnej do uzyskania quorum będzie mogła wystarczyć obecność jednego, jakiegokolwiek członka Rady.
Zwoływanie posiedzenia będzie możliwe w sposób praktycznie dowolny, przy użyciu „wszelkich dostępnych środków komunikacji”.
Zarządzanie spółką w sytuacji nadzwyczajnej ma przejść w ręce Komitetu Operacyjnego, który przejmie funkcję zarządu. Kierować ma nim prezes spółki, a w przypadku jego nieobecności osoba najdłużej pracująca w banku.
Przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnej przestaną obowiązywać, jeśli uda się zebrać quorum zgodne z wytycznymi dotyczącymi sytuacji zwyczajnych (czyli jedna trzecia członków Rady Dyrektorów).
JP Morgan to największy bank na świecie pod względem wartości rynkowej. Według notowań giełdowych z czwartku bank jest wart 341,7 miliarda dolarów. Dla porównania: wartość rynkowa PKO BP to obecnie nieco ponad 12 miliardów dolarów. JP Morgan jest więc pod tym względem 28 razy większy.