Nareszcie. To podobno koniec podwyżek cen masła. Teraz ma tanieć

Jak wynika z prognoz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cytowanych przez PAP, jeszcze w tym roku ceny masła pójdą w dół. Może nie drastycznie, ale jednak.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (to „następca”, o 1 września br., Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych), w sierpniu br. kilogram masła kosztował 25,03 zł. To ceny producenckie, w sklepach kostka 200 g masła kosztuje nawet ok. 7 zł. Jak prognozuje KOWR, na koniec roku cena masła ma spaść do 23-24,20 zł za kilogram, a na koniec marca 2018 r. do 21,40-22,90 zł za kilogram. To może oznaczać spadek cen nawet o blisko 1 zł na kostce.
 
KOWR w tych dobrych wiadomościach na szczęście nie jest odosobniony. We wtorek cena tony masła na największej giełdzie produktów mlecznych na świecie - Global Dairy Trade w Nowej Zelandii, spadła o 3,6 proc. wobec ceny z poprzedniej aukcji 19 września. Cena tony masła przekraczała już we wrześniu 6 tys. dolarów za tonę, teraz jest nieco taniej (5,8 tys. dol.), a cena w kontraktach terminowych na marzec 2018 r. to ok. 5,5 tys. Co prawda oznaczałoby to ledwie powrót do cen z maja 2017 r., ale zawsze to lepsze niż kolejne podwyżki.

.. źródło: GDT

Otuchę w serca miłośników masła wlewają też analitycy Credit Agricole. - Spadek cen masła obserwowany jest również w UE. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej jego ceny w II poł. września obniżyły się po raz pierwszy od marca br. Obniżenie cen masła w ostatnich tygodniach odnotowano również w USA – piszą w komentarzu. - Wyniki wczorajszej aukcji GDT w połączeniu z tendencjami obserwowanymi w UE oraz USA stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym światowy rynek mleka osiągnął już szczyt cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności cen masła - dodają.

Na dowód Jakub Olipra z biura analiz Credit Agricole pokazuje wykres.

Oczywiście pozostaje mieć nadzieję, że w ślad za spadkiem cen na rynkach hurtowych pójdą ceny w sklepach. Na razie sieci organizują wyłącznie promocje - np. w Biedronce do niedzieli 200-gramowe kostki kosztują 5,99 zł.

.. źródło: MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

Przyczyną dla prawdopodobnych spadków cen masła ma być m.in. zwiększona podaż w Nowej Zelandii - największego eksportera produktów mleczarskich świata.

Dlaczego masło drożało?

Jak wynika z danych GUS, w sierpniu 2017 r. ceny masła w Polsce były o 42 proc. wyższe niż rok temu. Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, w rozmowie z PAP mówiła nawet o 70-procentowych wzrostach. W innych krajach Unii skala podwyżek dochodziła nawet do 100 proc.

Choć swój udział we wzroście cen mogli mieć spekulanci, przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się więcej. Szuka się ich między innymi we wzroście popytu na masło m.in. w USA, Europie czy Chinach. Także w Polsce spożycie masło wzrosło o 5 proc. w rok. To w dużej mierze kwestii odchodzenia od margaryny na rzecz zdrowszego masła.

Ale także produkcja masła ostatnio kulała. Szczególnie odczuwalny był spadek w Nowej Zelandii, największym eksporterze produktów mlecznych świata. Przyczyną była zła pogoda.

Także w Unii Europejskiej produkcja masła spadła. To między innymi efekt zniesienia w 2015 r. systemu kwot mlecznych. To zmotywowało producentów do zwiększenia produkcji, co przyniosło spadek cen mleka. A to z kolei uderzyło w europejskich farmerów i tysiące z nim zrezygnowało z produkcji mleka. Ceny masła spadały też przez to, że przestało być one, na mocy embarga z 2014 r., eksportowane do Rosji (trafiało tam 24 proc. eksportu masła z UE).

Producentów do wytwarzania masła demotywował też wzrost zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Dlaczego? Producenci mogą mleko po prostu sprzedawać dalej albo wytwarzać z niego np. sery, ale mogą też zebrać tłuszcz i wyprodukować z niego masło, a wtedy pozostaje im odtłuszczone mleko. Skoro tego drugiego na rynku było za dużo, nieopłacalna stała się i produkcja masła.

Jak informowaliśmy niedawno, kilogram masła bywa już droższy od kilograma… ośmiorniczek. Na kostkach masła niektóre sklepy przyklejają specjalne naklejki antykradzieżowe.

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (49)
Nareszcie. To podobno koniec podwyżek cen masła. Teraz ma tanieć
Zaloguj się
 • Oceniono 14 razy 8

  Czy w Polandi sprzedają masło z N. Zelandii? Czy ceny skupu mleka w Polandi również poszły proporcjonalnie do wzrostu cen masła w górę? Jeśli nie, to ten wzrost cen masła, to zwykła bezczelna spekulacja, przynajmniej jeśli chodzi o rynek polandyjski.

 • li_lah

  Oceniono 6 razy 6

  Kochani spekulacje cenowe mozna zabic w bardzo latwy sposob. Kazdy ekonomista to powie. Wystarczy zbojkotowac kupowanie produktu na jakis czpowie.starczy miexiac dwa zeby polowa z nas nie kkpila masla i ci ktorzy zarabiaja na spekukacji beda jeszcze priosic o jego kupno. Takze do dziela. Zastapcie sobie maslo na miesiac dwa smalcem pasztetem czymkolwie smarownym albo opiekajcie bulki w opiekaczu. Ja tak robie . bez masla da sie przezyc a ci co je sprzedaja dostana po du....

 • dante_waw

  Oceniono 6 razy 6

  skoro juz olej kokosowy (nie mylic z palmowym) jest tanszy.... niz maslo... to nie mam pytan....

  Pomijajac to ze w sponsorowanych artykulach gazety.next, nigdy nie odpowiedza nam dlaczego mleko UHT zdrozalo o 20 gr w detalu z 1,89 na 2,09, natomiast maslo zdrozalo z 16 PLN za kilogram do 33 PLN za kilogram.

  Wczesniej obwiniali kwoty mleczne i rolnikow, a jak ludzie polapali sie ze mleko w skupie kosztuje tyle samo to zaczeto epatowac mitycznymi "rynkami swiatowymi".

 • malkontent58

  Oceniono 3 razy 3

  "zawirowanie"??? to zwykła wredna spekulacja!!! nawet za Gomułki czy Gierka takie k u r e s t w o nazywali spekulacją!!! a dla GW.....tylko zawirowanie cen

 • czemumojloginniedziala

  Oceniono 2 razy 2

  Bańka spekulacyjna pęka? Oczywiście. Tylko szybciej niż się spodziewałem. Ludzie sie pewnie szybko przerzucili na nutelle i oliwę z oliwek z pierwszego tłuczenia.

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 2 razy 2

  Dla równowagi, kupowałem droższe masło a nie kupowałem innych przetworów mlecznych,wyszli na zero, za to zarobili producenci warzyw i wędlin

 • wwrr1

  Oceniono 1 raz 1

  a ch...o...j z masłem dadzą mi 5 zł więcej w przyszłym roku to będę żył jak panisko

 • ainahd

  Oceniono 3 razy 1

  Każdy może sam zrobić masło, to 10min miksowania śmietanki 30% z odrobiną soli. Jak nie będziemy kupować to stanieje i nie będą nam kitu wciskać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX