Katalonii grozi masowa ucieczka banków i dużych firm

Niepodległościowe ambicje Katalonii mogą odbić się czkawką tamtejszemu sektorowi bankowemu. Poza region postanowił przenieść swoją siedzibę Bank Sabadell, podobny krok rozważają kolejne instytucje.

Perspektywa katalońskiej deklaracji niepodległości wywołała obawy, że duże przedsiębiorstwa będą musiały opuścić region, by zagwarantować sobie stały dostęp do hiszpańskiego i unijnego rynku.

Jako pierwsze zareagowały mające w Katalonii siedzibę banki Sabadell i CaixaBank. Notowania ich akcji spadały znacząco w tym tygodniu z powodu nasilających się pytań, jak będą działać, jeśli będą miały siedziby poza Hiszpanią czy Unią Europejską.

W czwartek zwołano nadzwyczajne posiedzenie zarządu Sabadell, który jest piątym co do wielkości hiszpańskim bankiem. Ogłoszono po nim przeniesienie siedziby poza Katalonię, do Alicante.

Opuszczenie Barcelony rozważa CaixaBank. To trzeci co do wielkości hiszpański bank i największe przedsiębiorstwo w Katalonii pod względem wartości rynkowej. Przeniesienie na stałe może się odbyć jedynie za zgodą walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ruch tymczasowy nie wymaga takiej decyzji. Według Reutersa, zarząd Caixabank zbierze się w tej sprawie piątek.

Reuters podaje, że w piątek rząd Hiszpanii wyda dekret, który ułatwi firmom przenoszenie siedzib poza Katalonię. 

Nie tylko banki

Christopher Dottie, prezes Brytyjskiej Izby Handlowej w Hiszpaniijest zdania, że firmy, które mają swoje główne biura w Katalonii, mogą rozważać przeniesienie się do innych części Hiszpanii, gdzie znajdą „większą stabilność i mniejsze ryzyko”.

Znaczących spółek w Katalonii jest sporo, to lokomotywa gospodarcza Hiszpanii, najbogatszy i najbardziej uprzemysłowiony region tego kraju.

W Martorell pod Barceloną siedzibę ma należący do Volkswagena Seat, wytwarza on 2000 samochodów dziennie. IAG, korporacja Iberii i British Airways ma w regionie dwie linie lotnicze - Vueling oraz nowego taniego przewoźnika Level.W Barcelonie znajduje się hiszpańskie centrum szwajcarskiego giganta spożywczego Nestle.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (43)
Katalonii grozi masowa ucieczka banków i dużych firm
Zaloguj się
 • qlll

  Oceniono 25 razy 11

  Wszelkie podziały jakie miały miejsce np. w Jugosławii, czy dążenia regionów w wielu innych krajach, a nawet dążenie do powstania województwa środkowopomorskiego mają tylko jeden cel. Pomnożenie stołków w administracji. Prowodyrami najczęściej są lokalni politycy z chorymi ambicjami, którzy wiedzą, że w skali kraju nic nie znaczą, dlatego chcą stworzyć "swój własny kraj". Najczęściej wmawiają ludziom, że inne regiony korzystają na ich ciężkiej pracy (jesteśmy sponsorem), albo, że inne regiony wykorzystują nas (jesteśmy parobkiem innych). A prawda jest taka, że tylko duży może więcej. Oczywiście pod pewnym warunkiem, musi być mądrze zarządzany.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 15 razy 5

  Ci katalońscy "separatyści" to jednak ludzie kompletnie pozbawieni wyobraźni, dokładnie tak samo jak monsieur Farage.

 • adolfiutin11

  Oceniono 14 razy 4

  im bardziej rozbita, podzielona Europa (UE) tym lepiej dla Putina czy Chin :( Smutne....

 • M.M. K.

  Oceniono 8 razy 2

  Miało być pięknie,a wyjdzie ch.....

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieje ze hiszpania wezmie sie twardo za separatystow, odebrac autonomie, partie separatystyczne zdelegalizowac a przywodcow internowac w obozach ciezszej pracy.

 • spinaker99

  Oceniono 5 razy 1

  Dziwne tylko że każde inne odszczepienie UE popierała(Kosovo,Jugosławia,Litwa,Łotwa itd)Teraz milczą bo smród jest u siebie.Gdyby Genscher nie uznał Chorwacji to by nie było wojny w Jugoslawi.Nas w szkole karmiliście bajką o dwóch psach,jednym wolnym i głodnym a drugim sytym przy budzie na łańcuchu.Motto było:lepiej głodny i wolny niż syty i na łańcuchu.Co? teraz to już nie ma żadnej wartości?

 • jonaszewski

  0

  Katalonia chce się oderwać od Hiszpanii, bo jest bogata - ale bogata jest nie dlatego, że ma kopalnie złota, tylko dlatego, że ulokowały się tam różne wielkie firmy, które mają dostęp do rynku Hiszpanii i ogromnego rynku UE. Juncker już zapowiedział, że niepodległa Katalonia będzie musiała kandydować o wejście do Unii, ale zgoda na to musi być jednogłośna - a Hiszpania na pewno takiej zgody nie wyrazi. Katalonia pozostanie więc poza rynkiem unijnym, a nawet hiszpańskim, nic dziwnego, że firmy z niej uciekają.

  Ale teraz jest już późno i nawet jeśli z niepodległości nic nie wyjdzie, z Katalonii na pewno wyjdzie kilka firm, które nie lubią niepewności jutra. Może się więc okazać, że region nieco zbiednieje...

  Przy okazji to lekcja dla Szkocji - tyle że odwrotna. Szkocja jest z UE wyciągana przez Anglię, ale gdyby ogłosiła niepodległość od Anglii i wnioskowała o pozostanie w Unii Europejskiej (z której wcale wychodzić nie chce), być może Szkocja "wskoczyłaby" na miejsce Wielkiej Brytanii, a z Anglii napłynęły do niej firmy, które muszą się przenieść po brexicie, ale nie będą chciały robić tego zbyt daleko (opuszczać Wysp na przykład).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX