Słaby funt nie pomógł. Rekordowo słabe wyniki brytyjskiego handlu zagranicznego

Marcin Kaczmarczyk
Z najnowszych danych brytyjskiego Biura Statystyk Krajowych wynika, że Zjednoczone Królestwo miało w sierpniu rekordowy deficyt w międzynarodowym handlu towarami. Rekordy bije też import na Wyspy.

Deficyt Wielkiej Brytanii w międzynarodowej wymianie towarami wzrósł do 14,24 mld funtów w sierpniu z 12,8 mld funtów w lipcu. Import towarów powiększył się w drugim miesiącu wakacji o 4,2 proc., a eksport o skromne 0,7 proc.

Chociaż Brytyjczycy wypracowali nadwyżkę w handlu usługami, to jednak i tak w sierpniu ich deficyt handlowy sięgnął 5,63 mld funtów i był to największy jego rozmiar w ciągu 12 miesięcy.

Ogromny import na Wyspy

Wielka Brytania bije również rekordy w imporcie towarów. Jego wartość z Unii Europejskiej wyniosła w sierpniu 22 mld funtów, podczas gdy w drugą stronę popłynęły towary tylko za 14 mld funtów.

To mógłby być dodatkowy argument wspierający twardy Brexit, gdyby nie to, że Zjednoczone Królestwo ma również bardzo słabe wyniki międzynarodowego handlu towarami z krajami spoza Unii Europejskiej. Brytyjczycy sprzedali ich za 13,8 mld funtów w sierpniu, a kupili za 19 mld funtów.

Powyższe dane są zaskakujące. Jak to możliwe, że Wielka Brytania ma tak słabe wyniki w handlu zagranicznym towarami, skoro funt w sierpniu był o niemal 20 proc. słabszy niż w połowie 2015 roku?

Wyjaśnił to dla Guardiana we wtorek Suren Thiru z Brytyjskiej Izby Handlowej. Jego zdaniem najnowsze dane handlowe są kolejnym dowodem na to, że spadek wartości funta szterlinga w ciągu ostatniego roku nie wzmacnia pozycji handlowej Wielkiej Brytanii. Angielskie firmy raportują, że słabość funta po referendum oznacza nie tylko większe zyski dla eksporterów. Przedsiębiorstwa muszą wydawać również coraz więcej na import – podzespołów, surowców i części. I ciężko im tych kosztów uniknąć – w dzisiejszym świecie są często jednym z elementów w globalnych łańcuchach dostaw.

Czytaj więcej: Nowy problem nie tylko Brytyjczyków. Słaby pieniądz ma wiele wad.

A Niemcom silniejsze euro nie przeszkadza

Słowa Thiru korelują również z najnowszymi danymi dotyczącymi handlu zagranicznego Niemiec. Okazuje się bowiem, że niemieckim eksporterom nie przeszkadza w zagranicznej ekspansji umacniające się euro – ich towary stają się droższe na zagranicznych rynkach, ale mogą obniżyć ceny, bowiem dzięki silnej wspólnej walucie, kupują teraz taniej za granicą surowce lub części.

Nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec wyniosła w sierpniu aż 21,6 mld euro, podczas gdy spodziewano się wyniku na poziomie 20 mld euro.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (22)
Słaby funt nie pomógł. Rekordowo słabe wyniki brytyjskiego handlu zagranicznego
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 4 razy 4

  Cytat:"Nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec wyniosła w sierpniu aż 21,6 mld euro, podczas gdy spodziewano się wyniku na poziomie 20 mld euro".
  Teraz zadanie domowe dla Kaczmarczyka: prosze roznice w nadwyzce handlowej Niemiec przedstawic procentowo i napisac ile to RAZY wzrosl niemiecki eksport do planowanego:) Mozna spodziewac sie, ze odpowiedz bedzie brzmiala: SIEDEM RAZY :))

 • el.commendante

  Oceniono 10 razy 2

  Nic im nie pomoże, teraz będą się tylko staczać, to czeka tych którzy wystąpią UE. Jeśli kraj w Europie nie jest globalnym banksterem piorącym brudny szmal z całego świata, krajem pełnym złóż ropy i gazu, albo światowym mocarstwem, to niema szans normalnie funkcjonować poza UE.

 • Kris Smigielski

  Oceniono 1 raz 1

  Czasami kupuje cos na brytyjskiej ebay ale ostatnio nic ponizej 0.9 funta za €uro

 • kat-kk

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze chwilka i Polska z naturalnym sojusznikiem WB. będą płakać razem krokodylimi łzami.Już niedługo.Karzeł popapraniec swoją pensje dostanie i kumotrzy przestępcy,od łamania konstytucji też.Jak tam, hołoto PISiowa?Nie ostrzegali, przed debilami od rewolucji?

 • minkat

  Oceniono 5 razy 1

  chyba kazdy normalny czlowiek to przewidywal. oni nie sa w stanie wyprodukowac porzadnego auta dla zwyklego zjadacza chleba, ani sie sami wyzywic. za pare lat nagle im sie przypomna lata 80-te.

 • tkslazek

  Oceniono 4 razy 0

  Rekordowo słabe wyniki brytyjskiego handlu zagranicznego
  To wynik tkwienie Brytyjczyków w Unii

 • rikol

  Oceniono 4 razy 0

  Szkoda że podano wyniki tylko z sierpnia. Czyżby wcześniejsze wyniki były lepsze? A propos Niemców, to euro nie jest wcale tak wysoko. Kurs euro obniża Francja, Włochy, Hiszpania i Grecja. Gdyby euro było jedynie niemiecką walutą, byłoby warte o wiele więcej - i to już uderzyłoby w niemieckich eksporterów. Wartość euro w Niemczech jest sztucznie zaniżona.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 6 razy 0

  UK to nie jest dobry przykład. To kraj którego PKB opiera się na usługach a nie na towarach, więc co ona może eksportować? Dobrym przykładem jest za to Polska. W czasach silnej złotówki (10 lat temu) deficyt był ogromny. W zeszłym roku, kiedy złoty był najsłabszy od 15 lat rekordowa zaś była nadwyżka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX