We wrześniu podrożała żywność - najbardziej masło. Pojawił się też nowy "podwyżkowy" kandydat

GUS potwierdził swój wstępny, tak zwany szybki szacunek dotyczący inflacji. We wrześniu ceny wzrosły o 2,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z sierpniem o 0,4 proc. Znamy już szczegóły tych danych - co najmocniej zdrożało?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu na wskaźnik cen towarów i usług w ujęciu miesięcznym (czyli w porównaniu z sierpniem) największy wpływ miały wyższe ceny żywności, odzieży i obuwia, transportu i mieszkania, które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio po 0,11 punktów procentowych oraz o 0,09 pkt proc. i 0,08 pkt proc.

Inflacja we wrześniu w ujęciu miesiąc do miesiącaInflacja we wrześniu w ujęciu miesiąc do miesiąca źródło: GUS

Jeśli chodzi o poszczególne kategorie, to najmocniej od sierpnia wzrosły ceny w kategorii "odzież i obuwie" - o 2,1 proc., w tym samego obuwia o 2,3 proc. To dlatego, że skończyły się wyprzedaże kolekcji wiosenno-letniej, a jednocześnie do sklepów weszła kolekcja na sezon jesienno-zimowy.

Na kolejnym miejscu jest transport, którego ceny poszły w górę we wrześniu o 1,0 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Głównie przez wzrost cen paliw - średnio wyniósł on 3,5 proc., ale w tym gaz LPG podrożał aż 11,0 proc., benzyna i diesel odpowiednio o 3,2 i 1,8 proc.

O 0,9 proc. zwiększyły się opłaty w dziale "edukacja" – oczywiście ze względu na rozpoczęcie roku szkolnego. Jednak same podręczniki (które GUS uwzględnia razem z książkami w innym dziale - "rekreacja i kultura") potaniały średnio o 10,5 proc. - to dlatego, że od września darmowe podręczniki trafią do uczniów kolejnych klas w szkołach podstawowych i gimnazjach.  

Żywność ogółem zdrożała we wrześniu o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca (w sierpniu był spadek o 0,7 proc.). Najbardziej podrożało oczywiście masło - o 6,9 proc., warzywa - o 2,4 proc. i ryż - o 1,0 proc. Za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne trzeba było płacić o 0,9 proc. więcej, za sery i twarogi oraz mleko po 0,7 proc. więcej, a jaja były o 0,6 proc. droższe niż w sierpniu. Drożało też mięso - przeciętnie o 0,3 proc., ale w tym drobiowe znacznie mocniej, bo o 0,7 proc. Na pocieszenie dla łasuchów GUS podaje, że potaniał cukier - o 2,9 proc., czekolada - o 1,4 proc. i owoce - o 1,0 proc. 

Czytaj też: Nareszcie. To podobno koniec podwyżek cen masła. Teraz ma tanieć

Podobnie jak żywność ogółem - czyli o 0,5 proc. - wzrosły opłaty związane z łącznością, w tym usługi telekomunikacyjne o 0,6 proc. Sam sprzęt telekomunikacyjny był tańszy o 1,1 proc. w porównaniu z sierpniem.

Ceny związane z mieszkaniem zwiększyły się o 0,3 proc., w tym w podkategorii "nośniki energii" o 0,7 proc. - warto tutaj zwrócić uwagę na ceny opału - zwiększyły się w ubiegłym miesiącu aż o 2,5 proc. Węgiel do ogrzewania domów drożeje - być może będzie to kandydat na "kolejne masło". I tak, jak w przypadku masła, źródeł podwyżek cen węgla trzeba szukać przede wszystkim na światowych rynkach.

Inflacja we wrześniu - podział na kategorieInflacja we wrześniu - podział na kategorie źródło: GUS

+++

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: