Rząd wywiódł przedsiębiorców w pole? Miał być "mały ZUS" i ulga, a będzie nowa propozycja

Andrzej Mandel
Ministerstwo Rozwoju zapowiadało, że drobni przedsiębiorcy będą od stycznia 2018 roku płacić mniejszy ZUS. Wygląda jednak na to, że projekt, który miał ulżyć mniejszym przedsiębiorcom nie ujrzy światła dziennego. W zamian będą preferencje na start.

Ministerstwo Rozwoju obiecywało, że przedsiębiorcy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia będą płacić mniejszy ZUS. Na „Małe przychody – mały ZUS” czeka kilkaset tysięcy drobnych przedsiębiorców z całej Polski. Skutkiem takiej zmiany w przepisach byłoby obniżenie stałych kosztów ponoszonych przez małe, jednoosobowe firmy i, oczywiście, mniejsze przychody ZUS.

Ustawa, o której rychłym (początkowo od stycznia 2018) wejściu w życie jeszcze w lipcu mówiła wiceminister Jadwiga Emilewicz, najwyraźniej ma jednak większe problemy, z przebiciem się przez rządowo-sejmowe tryby. W sierpniu bowiem pojawił się już nowy termin - 2019 r.

Sam projekt został przedłożony do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych w kwietniu bieżącego roku i miał trafić pod obrady we wrześniu. Tymczasem pod koniec września pojawiły się nieoficjalne informacje, że projekt nie wejdzie w życie – twittował o tym Łukasz Kozłowski, członek rady nadzorczej ZUS i ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

Nowa propozycja

W zamian pojawiła się inna propozycja, która wysokość składki na ubezpieczenia społeczne uzależnia od stażu działalności gospodarczej. Na Radzie Dialogu Społecznego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało tzw. wydłużony pas startowy – oznaczałoby to zwolnienie ze składek przez pierwszych 6 miesięcy oraz stopniowe ich zwiększanie – od 7 do 30 miesiąca wynosiłyby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a od 31 do 42 miesiąca 60 procent. Takie informacje podał portalowi money.pl Łukasz Kozłowski.

W zamian więc za projekt, który na stałe ulżyłby małym firmom, pojawia się propozycja, która pomaga na starcie. Nie zmieni to jednak faktu, że byłoby, jak z abonamentem za kablówkę – w promocji tanio, potem drogo. Tylko tu nie będzie jak przedłużyć umowy.

Niektórzy mogą się czuć wyprowadzeni w pole. Zmiana w postaci „małego ZUS” dotyczyłaby bowiem każdego przedsiębiorcy spełniającego warunki. Model preferencji na starcie dotyczy tylko tych, którzy zaczynają swoją przygodę z biznesem.

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (69)
Rząd wywiódł przedsiębiorców w pole? Miał być 'mały ZUS' i ulga, a będzie nowa propozycja
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 33 razy 33

  Bo "prywatna inicjatywa" to zło jest. Szatańskie pewnie.
  Bo w Polsce powinny być tylko firmy państwowe. Kierowane przez najlepszych specjalistów z ... PIS.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 24 razy 24

  Tak naprawdę to nie jest przeznaczone dla przedsiębiorców tylko dla przyszłych przedsiębiorców. Ja tam mam małą jednoosobową firemkę i jakoś ten ZUS przeżyję. To co chce zrobić rząd to zachęta do kombinowania jeszcze większego niż jest teraz. Mijają 2 lata firmę przerejestrowują na żonę, potem teściową, potem na syna i znów na siebie. Mając niższy ZUS cały czas może swoje usługi wykonywać taniej niż drobny przedsiębiorca, który cały czas płaci normalny ZUS i chce wszystko uczciwie robić. Niby nie łamie prawa, ale etyki w tym zero. Dlaczego nie wprowadzi się np. że przedsiębiorca, który na czas płaci składki nie dostanie za to żadnej ulgi. Choćby w grudniu stawka byłaby połowę niższa, albo raz na 24 miesiące 1 ZUS gratis. A tu ulgi tylko dla początkujących, z których 80% gdy kończy się "mały zus" zamyka działalność. Skąd to wiem? Prowadzę małe biuro rachunkowe i widzę co się dzieje.

 • rasta-mw

  Oceniono 21 razy 19

  Mam wrażenie, że ten rząd pisu jedynie gada, poza 500+ tak naprawdę nie zrobił NIC, sama propaganda. Czekałem na tą zmianę, mogła ona przekonać mnie do PiSu jako partii chcącej coś zrobić dla ludzi i małych przedsiębiorców, niestety jak zwykle okłamali suwerena.

 • deelux

  Oceniono 11 razy 11

  Ludzie na potęgę zamykają firmy lub przenoszą je do innych krajów. Propozycja dłuższego małego zusu dla początkujących firm to kpina ze wszystkich przedsiębiorców.

 • hegemon1234

  Oceniono 10 razy 10

  czekałem z rozpoczęciem działalności w PL.
  teraz z czystym sumieniem wypier dalam z tego chorego kraju.
  wolę odkładać na niemiecką emeryturę.

 • remo29

  Oceniono 8 razy 8

  Mnie rząd nie wywiódł w pole, bo od początku nie wierzę w żadne ich słowo. Łżą jak bure suki, jak powiedział klasyk.

 • hegemon1234

  Oceniono 8 razy 8

  po prostu przedsiębiorcy muszą utrzymywać rolników, górników, 500+ i ZUS.

 • Helena Kowalska

  Oceniono 8 razy 8

  Przedsiębiorcy nie wierzcie w dobre inicjatywy rządu,oni tylko kłamią i kłamią i kłamią,,,,,tylko to potrafią robić,a i jeszcze rozdają pieniądze Polaków z zaciągniętego długu,Rydzykowi i na kler,a sobie też nie żałują,jacht promocyjny,bilbordy ,jacy to oni sa cudowni,ochrona wybranych,na to sa wydawane miliony,a na konkrety brak.

 • window_licker

  Oceniono 7 razy 7

  A teraz pomyślcie co zrobi nieRząd PiS z przedsiębiorcami za jakiś czas jak skończą się pieniądze dla obiecanki dla "suwerena"... przecież, nie weźmie ich od górników, rolników i księży...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX