Amerykanie z Guardian Glass zainwestują w Polsce. Zbudują nowy zakład za 400 mln zł
Guardian Glass jest jednym z największych na świecie producentów szkła. Działa w 25 krajach i zatrudnia około 17 tys. pracowników, w nowej hucie w Polsce ma pracować ponad 90 osób. Tak chwali się Ministerstwo Rozwoju w oficjalnym komunikacie - szef resortu Mateusz Morawiecki ogłosił to podczas swojej wizyty w USA. Ale plan inwestycji powstał już wcześniej, Guardian Glass informowała o nim w komunikacie z sierpnia tego roku, tyle że wtedy mówiła o zatrudnieniu przynajmniej 150 osób. Inwestycja ma ich kosztować przynajmniej 400 mln zł - podaje Ministerstwo Rozwoju.
Amerykanie chcą rozwijać produkcję w Polsce, bo rośnie popyt na produkt, który u nas wytwarzają. Chodzi o szkło typu float, które kupują producenci okien, fasad, mebli i branża motoryzacyjna. W hucie ma go powstawać 1000 ton dziennie.
- Warto wspomnieć, że jest to firma, która będzie znaczną część swojej produkcji przeznaczać na eksport. Przecież na eksporcie nam też bardzo zależy, bo to wzmacnia nasz bilans handlowy, chcemy, żeby eksport był jedną z lokomotyw naszego wzrostu gospodarczego - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.
Według najnowszych danych GUS, w okresie od stycznia do sierpnia eksport z Polski wzrósł o 9,5 proc. rok do roku, do 131,36 mld euro, a import o 11,4 proc. do 130,49 mld euro. Polska utrzymała więc nadwyżkę handlową w wysokości prawie 0,9 mld euro.
Nowy zakład Guardian Glass chce zbudować w Częstochowie, obok już istniejącego, w którym zatrudnia 350 osób. W Polsce ma jeszcze od niedawna Centrum Usług Wspólnych w Katowicach, gdzie pracę ma znaleźć docelowo około 60 osób.
W Europie Guardian Glass ma jeszcze oddziały w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Węgrzech, Luksemburgu, Francji, Portugalii, Hiszpanii i Rosji.
+++
-
Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę. Otwierają hotele i restauracje. "Stanęliśmy pod ścianą"
-
Donald Trump został królem długu. Ale Joe Biden może zostać nawet cesarzem
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują"
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
-
Kim Dzong Un wysyła sygnał do Bidena: jeśli nie zmienicie stanowiska, odpowiemy konfrontacyjnie
- Nasz Wszechświat jest mniej zatłoczony, niż sądzono. Naukowcy oszacowali liczbę galaktyk
- Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]
- Koronawirus. Godzina policyjna już w 13 państwach UE, we Francji najdłuższa
- Nie żyje Benjamin de Rotschild, miliarder i dziedzic bankowego imperium. Miał 57 lat
- Gerhard Schroeder: "Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami?" Były kanclerz broni Putina