Dobre wieści z Chin tuż przed ważnym kongresem. Mocno zyskuje na nich KGHM

Marcin Kaczmarczyk
W poniedziałek gwałtownie podrożała miedź w reakcji na informacje potwierdzające dobrą kondycję chińskiej gospodarki. Natychmiast sporo na tym zyskał nasz KGHM, jeden z największych producentów miedzi na świecie.

W poniedziałek akcje KGHM wzrosły na warszawskiej giełdzie aż o 4,41 proc.

.. źródło: stooq.pl

Podążały w ślad za silnie drożejącą miedzią. Ta na londyńskiej giełdzie podrożała w poniedziałek o 3,7 proc. do ceny 7,1 tys. dol. za tonę, czyli do najwyższych poziomów od ponad trzech lat.

.. źródło: stooq.pl

Notowania miedzi wystrzeliły do góry po tym, jak chińskie rządowe biuro statystyczne poinformowało o cenach producentów we wrześniu – te wzrosły o 6,9 proc. w stosunku do danych sprzed roku i jest to największy ich wzrost od marca. To więcej również od prognoz analityków – spodziewali się tutaj wyniku na poziomie 6,3 proc.

Czytaj więcej: Trump blokuje ważny zakup Chińczyków. Wyjątkowa decyzja. Pekin protestuje.

Wzrost cen producentów zdaniem ekonomistów sugeruje, że chińskiej gospodarce żadne spowolnienie nie grozi. Zwłaszcza, że informacje o nich pojawiły się po ubiegłotygodniowym oświadczeniu rządowych statystyków, którzy orzekli, że PKB Chin może wzrosnąć w tym roku nawet więcej o zakładane 6,5 proc. i po jeszcze bardziej optymistycznej wypowiedzi szefa chińskiego banku centralnego, który spodziewa się wzrostu nawet na poziomie 7 proc.

Bardzo dobre wieści z Chin nie tylko napędzają teraz wzrosty na światowych rynkach, na czym również zyskują akcjonariusze KGHM, ale również zapewne ułatwią prezydentowi Chin sprawne przeprowadzenie rozpoczynającego się w środę kongresu Komunistycznej Partii Chin. Zwłaszcza teraz, kiedy kondycja chińskiej gospodarki jest naprawdę dobra, nikt nie spodziewa się, że dojdzie na nim do jakiejkolwiek niespodzianki.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: